Počuli ste už o ťavopardoch, alebo o mužovi, ktorý mal v jeden deň dve svadby a jeden pohreb? Aj o týchto zaujímavostiach sa dozviete v dnešnej kávičkovej časti.

Giant Forest, pomenovaný známym prírodovedcom Johnom Muirom v roku 1875, má najpôsobivejšiu zbierku obrovských sekvojí v národnom parku Sequoia a Kings Canyon. Medzi jeho 8 000 obrovskými sekvojami jenajväčšou pýchou General Sherman. General Sherman Tree je starý približne 2200 rokov, meria okolo 83 metrov, hrúbka kmeňa je 11 metrov a stále rastie. Každý rok produkuje dostatok dreva ako 18-metrový strom. Nájdete ho v Národnom parku v štáte California.

Tama je elektrické vozidlo vyvinuté spoločnosťou Tokyo Electro Automobile, ktorá bola vedľajším produktom spoločnosti Tachikawa Aircraft. Keď sa toto auto prvýkrát objavilo v roku 1947, Japonsko trpelo akútnym nedostatkom ropy, tovaru a potravín, zatiaľ čo dodávky elektriny boli prebytkové, pretože neexistovali takmer žiadne domáce spotrebiče ani hromadní používatelia elektriny. Tama dosiahla v prvom teste výkonu elektrického vozidla dojazd 96 km a maximálnu rýchlosť 35 km/h. Toto auto bolo úplne zrekonštruované podľa pôvodných špecifikácií z roku 1947 a vrátilo sa do pohyblivého stavu v roku 2010, keď bol uvedený na trh sériový model elektrického vozidla Nissan Leaf.

Pri pití vody vždy seďte. Ak pijete vodu v stoji, pôjde vám veľkou silou priamo do žalúdka bez akejkoľvek filtrácie. Potom sa nečistoty prítomné vo vode môžu usadzovať v močovom mechúre a to môže poškodiť vaše obličky. Navyše, ak stojíte a pijete vodu, bude prechádzať systémom naozaj rýchlo, čo môže narušiť funkcie vašich pľúc a srdca. Pitie vody v stoji môže priviesť vaše nervy do stavu napätia, čo môže spôsobiť artritídu a poškodenie kĺbov.

Chadil Deffy nasadil prsteň Sarinyi Kamsook počas spoločného svadobného a pohrebného obradu v thajskej provincii Surin a rozhodol sa oženiť sa aj so svojou 10-ročnou priateľkou. Takže mal dve svadby a jeden pohreb v jednom. Chadil sa niekoľkokrát odmietol oženiť so svojou dlhoročnou partnerkou, pretože sa chcel pred uzavretím zväzku zamerať na svoje vzdelanie. Mal však v úmysle oženiť sa s dievčaťom, s ktorým sa stretol na univerzite vo východnej Ázii v Thajsku. Smutné je, že Sarinya zomrela pri dopravnej nehode skôr, ako stihli zariadiť svadbu.

Vo všetkých suchých oblastiach Iránu sú poľnohospodárske a trvalé sídla podporované starým systémom kanátu (zavlažovacieho kanála), ktorý využíval aluviálne vodonosné vrstvy na vrcholoch údolí a odvádzal vodu gravitáciou podzemnými tunelmi, často na mnoho kilometrov. Jedenásť kanátov reprezentujúcich tento systém zahŕňa oddychové zóny pre robotníkov, vodné nádrže a vodné mlyny. Tradičný systém komunálneho riadenia, ktorý stále existuje, umožňuje spravodlivé a udržateľné zdieľanie a distribúciu vody. Kanáty poskytujú výnimočné svedectvo o kultúrnych tradíciách a civilizáciách v púštnych oblastiach so suchou klímou. Dnes patria do zoznamu UNESCO.

Archeologické nálezisko v juhozápadnom Turecku, známe ako Brána Pluta alebo po grécky Ploutonion, bolo objavené v roku 2013 neďaleko termálneho prameňa. Miesto sa veľmi zhoduje s popisom chrámu podsvetia, ktoré zmizlo v 6. storočí. Smrteľné výpary z Plutónia, ktoré stále prúdia z tejto „brány do pekla“, boli kedysi použité pri starodávnych rituáloch pre bohov podsvetia a stále si vyžiadajú životy nešťastných vtákov, ktorí priletia príliš blízko.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.