Život nám prináša rôzne situácie a vedomosti. Svet riadia technológie a aj vďaka nim vám prinášame sériu nových zaujímavostí ku káve, ako napríklad muža, ktorý nikdy neprejaví smútok, alebo manžela, ktorý odhalil neveru svojej partnerky pomocou aplikácie.

Voyager 1, ktorý 5. septembra 1977 spustila NASA na štúdium vonkajšej slnečnej sústavy, je najvzdialenejším, človekom vyrobeným, objektom od Zeme. Pohybuje sa rýchlosťou 61 198,15 km/h. Členovia NASA očakávajú, že rozšírená misia sondy Voyager 1 bude pokračovať približne do roku 2025, potom jej rádioizotopové termoelektrické generátory už nebudú dodávať dostatok elektrickej energie na prevádzku jej vedeckých prístrojov. V tom čase bude od Zeme vzdialená viac ako 25 miliárd km. Vedci budú komunikovať s Voyagerom 1 a budú dostávať dôležité informácie, ktoré zhromaždia, až kým nakoniec sonda neodošle svoj posledný kúsok údajov a potichu nezmizne vo vesmíre.

Zjesť 12 guličiek hrozna o polnoci na Silvestra je v Španielsku tradíciou aj poverou. Španieli, ktorí riskujú nešťastie svojho osudu na budúci rok vynechaním hrozna, sú zriedkaví. Za každý úder polnoci na hodinách zjedia jednu guličku hrozna. Američania zvyknú privítať Nový rok pohárikom šampanského a bozkom pri výkope lopty. Ale prvých 12 sekúnd Španielskeho nového roka je o niečo tichších a intenzívnejších, pretože sa každý sústredí na zjedenie všetkých 12 zázračných guličiek hrozna, ktoré symbolizuje 12 šťastných mesiacov dopredu.

Všetci domáci starenku chvália za snahu vyšperkovanú do dokonalosti aj vo vyššom veku. Stará pani odvádza skvelú prácu tým, že vedie aktívny tím na železničnej stanici Gwalior. To uľahčuje život mnohým cestujúcim, ktorí nemusia vystupovať z vlaku, aby si nabrali vodu, keďže India je husto zaľudnená a milióny cestujúcich využívajú ako prepravu najmä vlaky. Ale stará dáma a jej tím si životy cestujúcich veľmi vážia, majú radi spoločnosť ľudí. To je dôvod, prečo na stanici dodávajú vodu viac ako miliónom cestujúcich.

Peruánsky muž zistil o niečo viac, než očakával, keď si v službe Mapy Google prezrel Street View hlavného mesta Limy – podľa obrázku sa jeho manželka uvelebila na lavičke s iným mužom. Jeho manželka a jej milenec si mysleli, že sú v bezpečí pred zvedavými očami, keď ich v roku 2013 sledoval mestský Puente de Los Suspiros de Barranco v blízkosti Most vzdychov v rokline. Jedno z áut spoločnosti Google vybavené 360-stupňovou kamerou však zachytilo prešibanú dvojicu sediac na lavičke – žena v čiernom tielku, bielej košeli a čižmách sedela a muž v modrých džínsoch a bielej košeli leňošil s hlavou v jej lone.

Pri pohľade na modrú oblohu vidí veľa ľudí vo svojom zornom poli drobné bodky, ktoré tvarujú vlnité čiary. Pohybujú sa synchronizovane s naším pulzom, nakrátko sa zrýchľujú pri každom údere srdca a zvyčajne zmiznú, asi po sekunde. Bodky sú vlastne biele krvinky pohybujúce sa pozdĺž jemných krvných ciev (kapilár pozn. red.) pred sietnicou v zadnej časti oka. Tento jav sa nazýva entoptický fenomén modrého poľa, pretože je obzvlášť viditeľný pri pohľade do jasného modrého svetla, ako je napríklad bezoblačná obloha.

Malcolmovi Myattovi (68), ktorý strávil 19 týždňov v nemocnici a stratil cit v ľavej strane tela, lekári povedali, že mŕtvica zasiahla predný lalok jeho mozgu, kde sú regulované emócie. Odvtedy si všimol niekoľko zmien, vrátane krátkodobej pamäte. Verí však, že pozitívom je strata smútku z jeho emocionálnej mimiky. Odborníci potvrdili, že nie je nezvyčajné, že mŕtvica spôsobuje psychické, emocionálne a behaviorálne zmeny. Vodič kamiónu na dôchodku z Cannocku v štáte Staffordshire povedal: „Nikdy nemám depresiu. Byť smutný by aj tak ničomu nepomohlo. Určite by som bol radšej stále šťastný ako naopak. Je to naozaj výhoda.“ Výsledkom je to, že stále vyzerá byť šťastný.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.