Počuli ste už niekedy príbeh o policajtoch z Holandska, ktorí navarili a upratali deťom dom, keď ich mamu odviezla záchranka alebo o soche v Anglicku, ktorá bola skonštruovaná z nožov, ktoré majú na svedomí ľudské životy? Aj tieto príbehy a informácie zo sveta vám prinášame v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Expirácia balenej vody neexistuje a je to vypršanie platnosti, ktoré by ste nemali ignorovať. Ako sa ukázalo, nie je to kvalita vody, o ktorú by ste sa mali obávať. Je to plast, v ktorom je voda balená: zvyčajne ide o škodlivé látky polyetyléntereftalát (PET) a polyetylén s vysokou hustotou (HDPE). Podľa Amy Leigh Mercee, expertky na holistické zdravie, tieto plasty sa rozpúšťajú do tekutiny vo fľaši najmä keď sú vystavené teplu, vrátane slnečného žiarenia a horúcich áut alebo skladovacích vozidiel. Toxicita obsiahnutá v plastovom materiáli sa dostáva do vody a je pre naše zdravie škodlivá.

Zabudli ste adresu? Žiadny problém pre Íslandspóstur, islandskú poštu. Obálka so sériou podrobných popisov a ručne kreslenou mapou – bez adresy – sa dostala z Reykjavíku, hlavného mesta krajiny, na farmu s minizoo, vzdialenú viac ako 150 km v regióne Dalabyggð na západe Islandu. Obálka obsahovala pohľadnicu, ktorú v marci poslali traja európski cestovatelia, ktorí navštívili farmu známu ako farma Hólar, ktorú prevádzkuje dánska žena menom Rebecca Cathrine Kaadu Ostenfeld. Fotografia obálky upútala pozornosť miestnych novín Skessuhornið (v islandčine), ktoré ako prvé napísali o nezvyčajných pokynoch pre doručovateľa. Snímka, ktorú urobila novinárka Skessuhornið, Steina Matt, inšpirovala niekoho v Rusku, aby sa tento nápad pokúsil zopakovať – a fungovalo to. Ostenfeldová povedala, že v júli dostala ďalšiu pohľadnicu s ručne kreslenou mapou.

Približne pred 420 až 350 miliónmi rokov, keď boli suchozemské rastliny ešte relatívne v evolučnom vývoji a kedy najvyššie stromy boli vysoké len niekoľko decimetrov, zo Zeme trčali obrovské veže života. „Staroveké hubové organizmy sa pýšili kmeňmi vysokými až 8 metrov a širokými približne jeden meter,“ uviedol National Geographic v roku 2007 s fotografiou fosílie vykopanej v Saudskej Arábii a vedci konečne prišli na to, čo obrovská rastlina bol – bola to huba.

Dvaja policajti v holandskom Eindhovene otestovali svoje kulinárske schopnosti po tom, čo im zazvonil telefón. Hovor pochádzal z domu mladej matky s hypoglykémiou. Policajti z policajného oddelenia v Eindhovene sa rozhodli zasiahnuť a vyrazili do domu ženy po tom, ako ju rýchlo previezli záchranári do nemocnice s nízkou hladinou cukru v krvi. Päť malých detí ostalo bez dozoru, no kým sa úrady pokúsili nájsť pre nich dočasného správcu, policajti zakročili. Po tom, čo pre deti pripravili chlebíčky z praženice (samozrejme so zdravým ovocím), obaja muži prevzali aj upratovacie povinnosti – umývanie a utieranie riadu.

Pod dvoma vonkajšími viečkami majú sovu priesvitnú vrstvu, ktorá sa nazýva tretie viečko. Táto membrána prechádza cez rohovku od vnútorného kútika oka k vonkajšiemu okraju oka. Zvlhčuje a čistí rohovku najmä za letu. Pokrýva celé oko, pretože by sa oko mohlo poškriabať alebo poškodiť napríklad pri zachytávaní koristi, pri prelete pomedzi konáre alebo pri kŕmení mláďat. V súhrne sa dá povedať, že sovy majú tri očné viečka na každom oku: jedno na žmurkanie (horné), jedno na spanie (spodné) a jedno na udržiavanie čistých a chránených očí (membrána na celom oku).

O sedem rokov – v piatok 13. apríla 2029 – popri Zemi preletí relatívne veľký a mimoriadne neslávne známy asteroid s názvom 99942 Apophis. Súčasne bude ľahko viditeľné voľným okom. Na jeho štúdiu sa pripravuje veľa astronómov, no Apophis nás určite nezasiahne. Počiatočné pozorovania tohto asteroidu istý čas naznačovali, že – ak pri priesmyku v roku 2029 Apophis prešiel oblasťou vesmíru širokou iba 800 metrov, nazývanou kľúčová dierka, potom by nás mohol ohroziť presne o sedem rokov neskôr, 13. apríla 2036. Ale v roku 2006 bola táto myšlienka vyvrátená.

Osem metrov vysoká socha, vyrobená zo 100 000 nožov, je umiestnená na londýnskom Trafalgar Square na počesť obetí zločinu, ktorým boli osudné práve nože. Socha s názvom Knife Angel bola vytvorená v Oswestry v Shropshire Britským železiarskym centrom. Stavba trvala dva roky. Okrem nožov vyrobených v železiarsteve, niektoré nože odovzdalo aj 41 policajných zložiek po celej krajine počas amnestií a konfiškácií. Cieľom kampane „Zachráňte život, odovzdajte svoj nôž“ a vytvorením tejto sochy je zvýšiť povedomie o rastúcom probléme kriminality v celom Spojenom kráľovstve, kde ako vražedná a útočná zbraň sú často využívané nože.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.