Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1321 – ukrajínská umelkyňa skrášľuje prírodu a desivý papagáj, ktorý dostal prezývku Dracula

5095

Počuli ste už o ukrajinskej umelkyni, ktorá skrášľuje stromy v lese a o zvláštne sfarbenom papagájovi, ktorému dali prezývku Dracula? Aj o týchto zvláštnych faktoch sa dočítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Alex Schaefer sa narodil v Los Angeles v Kalifornii v roku 1969 a je aktívny súčasný umelec. Pomerne často ho možno nájsť s jeho maliarskými potrebami, stojanom a plátnom na chodníkoch rušných miest, kde maľuje pouličné scenérie. Jeho maľby zachytávajú svetlo a okolitý pohyb vďaka jeho otvorenému štýlu, bystrému oku a zručnosťou narábať s farbami. V roku 2011 získal Schaefer medzinárodné uznanie za svoje umenie s pokračujúcou sériou podpálených bánk na protest proti finančným zločinom, pričom jedno z jeho diel bolo vydražených za 25 000 dolárov. Jeho tvorba je široká od tradičných plenérových krajiniek, mestských panorám a pouličných scén, až po figuratívne akty, portréty a abstraktné, imaginatívne maľby. Jeho hlavnými vplyvmi sú maliarski „starí majstri“ raní francúzski impresionisti a figuratívni, abstraktní umelci z oblasti San Francisco Bay z 50. rokov 20. storočia.

Papagáj Dracula, známy ako Pesquetov papagáj, sa vyskytuje iba v oblačných lesoch na úpätí a v nižších horách Novej Guiney. Jeho žiarivé šarlátové perie dokonale kontrastuje so sivou hruďou, chrbtom a chvostom. Vďaka týmto nápadným perám sa stal terčom miestnych pytliakov, čo spolu so zvyšujúcou sa stratou biotopov priviedlo tento druh k nebezpečne nízkemu počtu. Papagáj Dracula je veľký, ťažký vták, od zobáka po chvost meria takmer pol metra a váži takmer kilogram. Takmer výlučne sa živí figami, čo je podľa výskumníkov dôvod, prečo skončil so svojou podivnou poloplešatou hlavou, ktorá pre mnohých pôsobí desivo.

Niekedy je výšivka nositeľom väčšieho umeleckého posolstva. To je prípad ukrajinskej umelkyne Diany Yevtukh, ktorej šité diela presahujú duté miesta v stromoch. Ukrajinská umelkyňa umiestňuje vyšívané kvety a vtáky do zárezov stromov a hrdzavejúcich kúskov kovu. Oživujú inak obyčajné prostredie a pridávajú k celkovému významu diela. Invázia Ruska na Ukrajinu inšpirovala Yevtukhovú k tomu, aby prehodnotil svoje minulé výšivky. „Začala som svoje predchádzajúce diela prerábať digitálne, aby reprezentovali moje súčasné emócie,“ vysvetľuje Diana Yevtukh.

Charles Lightoller V roku 1900 začal svoju kariéru v spoločnosti White Star Liner, lodnej spoločnosti, ktorá prevádzkovala a vlastnila Titanic. O 12 rokov neskôr sa Lightoller stal nešťastným druhým dôstojníkom parníku Titanic. V noci 14. apríla 1912 loď do niečoho narazila. Lightoller dostal na starosť spúšťanie záchranných člnov na ľavej strane lode. Prísne interpretujúc príkaz kapitána Smitha na evakuáciu žien a detí, niektoré záchranné člny spustené Lightollerom neboli naplnené úplne. Potopenie Titanicu prežil a neskôr sa ocitol v bojoch počas druhej svetovej vojny. Rovnakú chybu už nezopakoval, keď sa 1. júna 1940 sa Lightoller, jeho syn Roger a ďalší mladý námorník vydali na pláže Dunkirk. O 12 hodín neskôr sa jachta Sundowner, ktorá nikdy predtým neprevážala viac ako 21 ľudí, vrátila do prístavu Ramsgate plná so 130 natlačenými mužmi. Lightoller vyzdvihol mužov z torpédoborca H.M.S. Worcester ako aj z iných menších uviaznutých lodí.

Plukovník Colonel Sanders z amerického štátu Kentucky čelil vo veku 65 rokov kríze. Ako mnohí starší dospelí dnes hľadel na neistú budúcnosť. Jeho reštaurácia zlyhala a zostali mu len úspory a vyhliadka na mesačné poplatky sociálneho zabezpečenia v hodnote 105 dolárov. Plukovník Sanders dostal nápad. Vzal svoj domáci recept na vyprážané kura a použil ho na spustenie KCF. Možno neviete, že jeho skutočnou tajnou zbraňou nebola len jeho špeciálna zmes 11 bylín a korenín. Jeho skutočnou zbraňou bolo odhodlanie. „Na podnikanie nie je nikdy neskoro,“ bol jeho slávny výrok, ktorý sa zaužíval dodnes.

Ľahké čistenie pier zubnou kefkou a peelingom môže byť dobrý spôsob, ako odstrániť odumretú kožu z pier. Kefku však treba používať, jemne, aby nedošlo k podráždeniu. Pokožka na našich perách je tenká a citlivá. Na rozdiel od väčšiny ostatných častí nášho tela vnaše pery neprodukujú mastnotu, aby boli vlhké. Táto skutočnosť spôsobuje zlozvyk často si olizovať pery, keď začnú byť suché. Časté olizovanie pier ich môže podráždiť. Prílišné čistenie alebo exfoliácia pier ich môže tiež vysušiť. Čistenie pier odporúčajú zdravotníci obmedziť na jedenkrát týždenne.

Neptuno de Melenara je socha Neptúna (Poseidona), ktorá sa nachádza na pláži Melenara na ostrove Gran Canaria. Sochu vyrobil sochár Luis Arencibia v roku 2001. Neptuno de Melenara je vyrobený z bronzu a je vysoký asi štyri metre. Vďaka umiestneniu sochy v plytkých vodách na pláži to vyzerá, akoby Neptún vychádzal z oceánu s trojzubcom v jednej ruke a kýval oceánom, aby ho nasledoval spolu s ním.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre