Vedeli ste, že pávy dokážu lietať? Prečítajte si dnešné zaujímavosti ku káve a zistíte aj to, ako sa určuje národnosť novorodencov, ktorí sa narodia počas letu.

V roku 1985 zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 8.0 stupňa hlavné mesto Mexico City. Takmer všetky novonarodené deti prežili v troskách nemocnice. Vo svete sú známe ako zázračné bábätká, pretože prežili 7 dní bez výživy či vody. Čoskoro budú oslavovať už 40 rokov.

Thomas Edison pripisuje mnohé zo svojich poznatkov o svojich experimentoch a nových objavoch stavu vedomia a myslenia, ktorý dosiahol, keď vstúpil do stavu známeho ako hypnogický stav. Hypnagogia je prechodný stav medzi bdelosťou a spánkom. Hypnagogický stav vedomia dospeje k vymedzeniu práve na začiatku spánku. Edison si skvele zdriemol pod stolom alebo na pracovnom stole až 1 hodinu, niekedy aj 3-krát denne. Edison vo všeobecnosti držal v oboch rukách dve oceľové gule, keď sa pripravoval na spánok a mal s tým veľký problém. Niekedy počas polospánku sedel vzpriamene na stoličke. Sedenie mu trochu sťažilo úplný spánok, čo mu umožnilo zostať počas týchto sedení pri vedomí. Na podlahu položil priamo pod zatvorené ruky kovové tanieriky. Predpoklad bol jednoduchý, keď vstúpil do hypnogického stavu, telo vo všeobecnosti prechádza sériou svalových reakcií od uvoľnenia až po akúsi paralýzu. Pri tomto prechode Edison pustil oceľové guľôčky, tie spadli na tanieriky a vydávali hlasný zvuk, ktorý ho prebudil. Potom, ako ho zvuk zobudil a mal pripravený blok a ceruzku na zaznamenanie čohokoľvek, na čo myslel tesne pred prebudením.

Občianstvo detí narodených vo vzduchu závisí od viacerých faktorov. Mnohé krajiny, vrátane Spojených štátov amerických, udeľujú občianstvo každému, kto sa narodil v ich teritoriálnom vzdušnom priestore alebo vodách. To je v právnom svete známe pod latinským názvom „jus soli“ čiže právo z pôdy. Iné krajiny sa v týchto prípadoch spoliehajú na „jus sanguinis“ čiže právo z krvi. To znamená, že občianstvo dieťaťa závisí od občianstva jeho rodičov. Čo ak sa dieťa narodí nad oceánom, kde sa nehrajú teritoriálne práva žiadne úlohy? V takom prípade to môže pripadnúť na štátnu príslušnosť samotného lietadla. Všetky lietadlá majú štátnu príslušnosť krajiny, v ktorej sú registrované, bez ohľadu na to, kde sa uskutoční vzlet a pristátie. Toto pravidlo však platí len v prípade, ak by inak bolo dieťa bez štátnej príslušnosti.

Dôvodom bola pesnička Callin Baton Rouge od speváka Gartha Brooksa, ktorý vtedy počas zápasu vystúpil na miestnom štadióne v Luoisiane. Zem sa doslova otriasla, keď Brooks a vyše 102-tisícové publikum zborovo spievali túto pieseň. Malé zemetrasenie bolo zachytené seizmografom LSU – čo je druhýkrát za viac ako tridsať rokov, odkedy štadión zaregistroval chvenie jasajúcich fanúšikov. Prvý, WBRZ oznámil, bol, keď LSU tesne porazil Auburn University s dvoma minútami zostávajúcimi vo futbalovom zápase v roku 1988.

Herec Morgan Freeman chcel odjakživa všade nosiť náušnice. Súvisí to s jeho pripútanosťou k moru, keďže vyštudoval námorníctvo. Keď mal Morgan okolo 35 rokov, oddelili ho od manželky a ona povedala: „Prepichnem ti ucho.“ Herec je dodnes vášnivým námorníkom, ktorý si dal prepichnúť uši a nosí náušnice. Ich cena je vraj taká vysoká, že v prípade, ak by zomrel v inej krajine, ich cena mu zabezpečí dôstojný pohreb.

Pávy vedia lietať. Ale prečo je to vlastne také prekvapujúce? Jedným z dôvodov, prečo väčšina ľudí nevie o lietajúcom pávovi (ktorý je rovnaký ako obyčajný páv), je to, že ich perie je také obrovské. Ich chvostové perá sú také dlhé, že môžu nad ich hlavami vytvoriť doslova svätožiaru. A farby sú také žiarivé, že krútia hlavou, kamkoľvek prídu, no niektoré z nich kvôli žiareniu nevzlietnu.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.