V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete o najväčšej lodnej tragédii z obdobia druhej svetovej vojny a prečo sú krevety považované za najhlučnejšie živočíchy na svete.

Národný park Mammoth Cave v americkom štáte Kentucky má rekordné jaskyne, rozmanité lesy a fascinujúcu históriu, ktorá vzbudzuje výnimočný dojem. Národný park Mammoth Cave uchováva najdlhší známy jaskynný systém na svete. Mamutia jaskyňa je vápencový labyrint, z ktorého bolo preskúmaných viac ako 600 km. Správcovia parku odhadujú ďalších 965 km vo svojom systéme, ktoré sú ešte neprebádané. Okrem toho v parku existuje viac ako 200 jaskýň ako oddelené fragmenty väčšieho systému mamutích jaskýň.

Je pokrytý hrotmi, bez námahy požiera bodavé mravce a má schopnosť vystreľovať krv z očí. Toto nie je žiadne mýtické stvorenie, ale plaz objavený v americkom Wyomingu: jašterica krátkorohá (Phrynosoma hernandesi). Krátkorohé jašterice prezývajú aj ropuchy, čo je v súlade s ich vedeckým názvom Phrynosoma, čo znamená v preklade ropucha. Zatiaľ čo väčšina jašteríc má dlhé chvosty a dlhé, štíhle telá, jašterice krátkorohé majú skôr ropuchovitý vzhľad s krátkym chvostom a okrúhlym, širokým telom. Keď sa cítia ohrozené, cez očné kanáliky dokážu na potenciálneho nepriateľa vystreknúť krv.

Mount Augustus, napriek názvu (mount – hora), je najväčšia skala na svete. Nachádza v Golden Outback v Západnej Austrálii východne od Carnarvonu. Veľký austrálsky Mount Augustus je dôkazom strohej krásy, ktorú poskytuje samotná príroda, je prírodnou pamiatkou, ktorá si zaslúži všetky uznania. S národným parkom venovaným veľkému priestoru, v ktorom sa nachádza Mount Augustus, je to jedno z najväčších miest v Západnej Austrálii. Toto miesto, ktoré domorodci nazývajú Burringurrah, je pre mnohých veľmi obľúbenou oblasťou.

Sny sú príbehy, ktoré si vizualizujeme, prežívame a cítime v hlbokej fáze spánku. Počas tejto fázy môžeme každú noc zažiť až 30 alebo 40 snov. Počas tejto fázy spánku sme v bezvedomí, ale náš mozog a celé telo naďalej pracujú, aby nás udržali nažive. Rovnakým spôsobom, akým naše srdce pumpuje a naše pľúca pokračujú v dýchaní, v našom mozgu prebiehajú emocionálne a tvorivé procesy, ktoré nám pomáhajú učiť sa a rozvíjať sa. Mozgový kmeň potom posiela do mozgu obrázky, zvuky a vnemy náhodným spôsobom v závislosti od ľudí, ktorých vidíme najčastejšie, alebo na ktorých najviac myslíme, prípadne situácie, ktoré nás najviac znepokojujú. Naše sny teda čerpajú informácie z nášho mozgu, ktorý slúži aj ako pamäťová karta.

17. júna 1940 z francúzskeho prístavu Saint Nazaire vyplával 20 000 – tonový parník Lancastria s približne päťtisíc mužmi na palube. Zbombardovaný bol práve vtedy, keď sa chystal odísť. Zahynulo viac ako tritisíc mužov. Zvyšok bol zachránený pčas pokračujúceho leteckého útoku vďaka malému plavidlu. Britská vláda vyslala zaoceánsky parník Cunard, aby pokračovali v preprave jednotiek britských expedičných síl späť do Británie po evakuácii Dunkerque. Kapitán lode dostal pokyn, aby prijal čo najviac cestujúcich, takže odhady počtu osôb na palube sa pohybujú medzi 5 000 až 7 000 osôb.

V Spojených štátoch je teraz približne 16 000 ihrísk – asi polovica z celkového počtu na celom svete – a ak by ste ich usporiadali spolu, boli by také veľké ako štát Delaware. Audubon International odhaduje, že priemerný americký kurz spotrebuje 312 000 galónov (cca 12 000 hektolitrov) za deň. Na mieste, ako je Palm Springs, kde je 57 golfových ihrísk v púšti, každé ihrisko spotrebuje milión galónov denne (cca 38 000 hektolitrov). To znamená, že každý deň v Palm Springs spotrebuje toľko vody, koľko spotrebuje štvorčlenná rodina za štyri roky.

Morský tvor s dĺžkou 2 cm je jedným z najhlučnejších tvorov oceánu a výskum zistil, že môže byť hlasnejší len v dôsledku otepľovania oceánov. Pištoľová kreveta je pozoruhodná vďaka svojim klepetám. Kreveta zovrie klepeto tak rýchlo, že podľa Stanfordskej univerzity vytvorí bublinu, ktorá je hlasnejšia ako guľka, keď imploduje. Kreveta potom svoju korisť omráči vďaka čomu má dostatok času na útok a nakŕmenie koristi. Je to jeden z najbežnejších zvukov v oceáne, ale môže byť hlasnejší, keď teplota vody v oceáne stúpa, povedal Aran Mooney, morský biológ z Woods Hole Oceanographic Institution.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.