Viete o tom, že top 10 najbohatších ľudí na svete počas pandémie koronavírusu zdvojnásobili svoj majetok? Počuli ste už o tom, že niektoré stromy vytvárajú medzi korunami medzery? Aj o tom sú dnešné zaujímavosti ku káve.

Slnko leží v srdci slnečnej sústavy, kde je zďaleka najväčším objektom. Obsahuje 99,8 % hmotnosti slnečnej sústavy a má približne 109-násobok priemeru Zeme. Do Slnka by sa zmestilo približne jeden milión Zemegúľ. Povrch Slnka je horúci asi 5 500 °C, zatiaľ čo teploty v jadre dosahujú viac ako 15 miliónov °C, čo je spôsobené jadrovými reakciami. Podľa NASA vybuchnutie 100 miliárd ton dynamitu každú sekundu by zodpovedalo energii vyrobenej slnkom.

Ngilkat alebo Gilbertov potoroo je malý klokanovitý vačkovec z čeľade Potoroidae. Prvýkrát bol zaznamenaný pre vedu v roku 1840 zberateľom Johnom Gilbertom podľa ktorého bol pomenovaný. Niekoľko známych historických záznamov o potoroo pochádza z juhozápadného pobrežia Juhozápadnej Austrálie v rokoch 1843, 1866, 1869 a 1875 a z 90. rokov 19. storočia. Verilo sa, že tento druh vyhynul pred viac ako 100 rokmi, než bol v roku 1994 znovu objavený v prírodnej rezervácii Two Peoples Bay.

Britskí a Americkí vedci objavili v Grónsku pod ľadovou masou 740-kilometrový obrovský kaňon. Kaňon je asi o 50 % dlhší ako 277-míľový Grand Canyon v Arizone, ale nie taká hlboký. Grónsky má hĺbku v rozmedzí 200 až 800 metrov, povedal britský vedec Jonathan Bamber. Vedie od stredu Grónska k jeho severnému pobrežiu v Severnom ľadovom oceáne a je pravdepodobné, že je pokrytý ľadom už 4 milióny rokov.

Pandémia urobila z najbohatších ľudí na svete oveľa bohatších, no viedla aj k tomu, že viac ľudí žije v chudobe, tvrdí charitatívna organizácia Oxfam. Nižšie príjmy najchudobnejších ľudí na svete vraj prispeli k úmrtiu 21 000 ľudí každý deň, tvrdí ich správa. Na druhej strane, 10 najbohatších mužov sveta od marca 2020 viac ako zdvojnásobilo svoj spoločný majetok, uviedol Oxfam. Medzi top 10 patrí aj Jeff Bezos, Elon Musk alebo Bill Gates. Oxfam zvyčajne vydáva každoročne správu o globálnej nerovnosti na začiatku stretnutia Svetového ekonomického fóra v Davose.

Mnohé lesné stromy vytvárajú tajomné medzery, nazývané plachosť koruny, ktoré im pomáhajú zostať zdravými. Jedného teplého dňa v marci 1982, biológ Francis „Jack“ Putz sa vybral do lesa čiernych mangrovníkov, aby si oddýchol od horúčavy. Keď sa pozeral k oblohe, vietor rozvíril vrcholky mangrovníkov. Putz si všimol prázdneho priestoru medzi konármi. V niektorých ohľadoch je korunná medzera stromovou verziou sociálneho dištancovania, hovorí Meg Lowman, lesná biologička a riaditeľka nadácie TREE Foundation. „V momente, keď začnete brániť rastlinám, aby sa navzájom fyzicky dotýkali, môžete zvýšiť produktivitu. To je krása izolácie. Strom si takto skutočne chráni svoje zdravie.

Počet divých levov je menej ako 10 % z toho, koľko ich tu bolo pred sto rokmi, keď sa ich po Zemi potulovali tisíce. Na celom svete je viac sôch kráľa džungle ako skutočných divých levov, pričom sa predpokladá, že len 20 000 zvierat zostáva mimo zajatia v prírode, v porovnaní s približne 10 000 sochami len v samotnom Londýne.

Charles Cunningham Boycott (12. marec 1832 – 19. jún 1897) bol anglický pozemkový agent, ktorý sa stal neslávne známym po tom, čo ho ignorovala a ostrakizovala jeho mayská írska komunita v Írsku po tom, čo s nimi veľmi zle zaobchádzal. Dnes si spomíname na anglického vlastníka pôdy Charlesa Cunninghama Boycotta, ktorého jeho nájomníci z Mayo ignorovali vďaka tomu, že práve po ňom bolo pomenované slovíčko – bojkot ( odmietanie niečoho, vyhýbanie sa niečomu – pozn. prekl.).

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.