V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo si mexické ženy lepia na nechty mláďatá škorpiónov a prečo bol Walt Disney zažalovaný kvôli rozprávke Leví kráľ.

Panteón v Ríme, momentálne využívaný ako kostol, bol postavený ako chrám všetkých bohov. Od renesancie to bola svätyňa architektov. Jej zachovanie je dôstojná pocta zručnostiam starovekých rímskych murárov a inžinierov, ktorí ju postavili, a neuveriteľnej alchýmii ich betónovej zmesi. Na stavbu kupoly postavili rímski stavitelia pevnú základňu, stenu hrubú šesť metrov v tvare rotundy, ktorá slúžila ako základ pre strop. Potom použili zvislé steny na oboch stranách na podopretie samotnej kupoly. Dnes, keď staviame betónové stavby, používame na spevnenie stien oceľové tyče (roxory), ktoré kedysi architekti nemali.

Podľa programu America’s Mustang je v súčasnosti v USA viac ako 70 000 voľne sa pasúcich mustangov. Počty Mustangov v 20. storočí dramaticky klesali, pretože kone boli zabíjané a chytané z rôznych dôvodov, vrátane potravy pre ľudí a psov, poznamenal americký program Mustang. V severoamerickom teréne sa v roku 1900 pohybovalo asi 2 milióny mustangov, do roku 1971 sa ich populácia podľa AMNH znížila len na 17 300. Mustangy a burrosy sa potom stali chránenými na verejných pozemkoch, podľa zákona o divokých voľne sa pohybujúcich koňoch a burrosoch. Kongres ich vyhlásil za „živé symboly historického a priekopníckeho ducha Západu“. Tento akt tiež umožnil ich riadenie a kontrolu.

Nový výskum skúmajúci mikrometeority – doslova mikroskopické kúsky meteoritov, častice hornín a kovov z vesmíru, ktoré padajú na Zem – ukazuje, že ročne na Zem spadne asi 5 200 ton tohto kozmického odpadu. 5,2 milióna kilogramov ročne, teda asi 14 ton za deň, minimálne. To je ekvivalent hmotnosti smetiarskeho auta každý deň. Vesmírny prach a mikrometeority sú menšie ako milimeter a niektoré sú ešte menšie ako šírka ľudského vlasu. Dôvod na paniku vraj nie je, nehrozí žiadne nebezpečenstvo a v skutočnosti je to u vedcov celkom vítané, pretože vďaka tomu skúmajú, čo sa deje vo vesmíre.

Ide o najnovšie a najbizarnejšie šialenstvo krásy, ktoré sa šíri Latinskou Amerikou – ženy si lepia na nechty mŕtvych škorpiónov. Nový štýl manikúry umožňuje ženám pripevniť si škorpióny na nechty jedom tak smrteľným, že zabíja obete do 15 minút, a to všetko v mene módy, ktorá zaujala celú Ameriku. Začalo to ako vtip,“ povedal pre MailOnline majiteľ salónu krásy Rocío Vidales, ktorý je priekopníkom tohto bizarného kozmetického ošetrenia. „Prišli sem ženy z celej Severnej Ameriky, aby si nechali pripevniť mláďatá škorpiónov na nechty.“

Hoci hlavným zloduchom Levieho kráľa je Mufasov zlý a žiarlivý brat Scar, hyeny vo filme sú tiež zobrazené ako negatívne postavy. Shenzi, Banzai a Ed, znázornení ako Scarovi pomocníci, nemajú pre Simbu žiadnu empatiu a v skutočnosti spôsobujú Mufasovu smrť spustením tlačenice, ktorá ho zabije. Podľa Screen Rant výskumný biológ zažaloval spoločnosť za negativizovanie hyen, keďže autori vykresľovali zvieratá v tak negatívnom svetle. Stalo sa tak po tom, čo Disney dostal povolenie na zriadenie poľnej stanice Kalifornskej univerzity, aby animátori mohli hyeny skúmať a zistiť ako ich správne zachytiť vo filme.

Len v USA plytvajú ľudia každý rok 22 miliónov galónov vody na skládkach kvôli vode zachytenej v plastových fľašiach na vodu. To je 22 miliónov galónov vody, ktorú už nikdy nedostaneme späť do vodného cyklu Zeme. Voda je životne dôležitá pre celý život a sladká voda je životne dôležitá pre ľudský život. Sladká voda tvorí mimoriadne malý zlomok všetkej vody na planéte. Zatiaľ čo takmer 70 % sveta pokrýva voda, iba 2,5 % z nej je čerstvá. Zvyšok slané a oceánske založenie. Dokonca aj vtedy je len 1 % našej sladkej vody ľahko dostupných, pričom veľká časť je uväznená v ľadovcoch a na zasnežených územiach.

Napriek prechodu na digitálne písanie stále nestratilo svoje čaro, pretože dve tretiny pripúšťajú, že je emotívnejšie ako ťukanie na nejaké elektronické zariadenie. Prieskum, ktorý uskutočnila stránka o rodinnej histórii Ancestry, sa opýtal 2 000 Britov na ich zvyky pri písaní. Zistilo sa, že polovica uprednostňuje písanie na počítači, tablete alebo telefóne, pričom medzi hlavné dôvody uviedla rýchlosť a efektivitu komunikácie. Približne eden z desiatich opýtaných respondentov nenapísal za posledný rok rukou vôbec nič.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.