Viete čo je to hylofóbia a počuli ste už o kvetoch, ktoré majú po odkvitnutí tvar ľudskej lebky? Nielen to, ale aj o mnohých iných témach si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Slnečnice sú tým, čo vedci v oblasti životného prostredia nazývajú hyperakumulátory – rastliny, ktoré majú schopnosť absorbovať vysoké koncentrácie toxických látok vo svojich tkanivách. Po jadrových katastrofách v Hirošime, Fukušime a Černobyle boli v postihnutých krajinách vysadené polia slnečnice, aby pomohli absorbovať toxické kovy a žiarenie z pôdy. Nový výskum teraz naznačuje, že slnečnice (Helianthus) môžu byť pre životné prostredie rovnako dobré, ako sú pekné na pohľad.

Parazity parazitov – niekedy nazývané hyperparazity – sa zdajú byť celkom bežné. V skutočnosti sú paraziti sami osebe náchylní na parazity, čo vedie k tomu, čo by sa mohlo zdať ako nekonečná progresia medzidruhového zneužívania. Štúdie v laboratóriu a teréne identifikovali niektoré z týchto prepracovaných vzťahov. V roku 2012 tím vedcov z Holandska zverejnil výskum osy, ktorá kladie vajíčka do húsenice, ktorá sa zase živí listami kapusty. To znamená, že živiny a energia prechádzajú cez tri odlišné organizmy a to isté laboratórium zdokumentovalo súvisiace systémy s ešte viacerými vrstvami interakcie. Rovnaký priebeh zaznamenali neskôr aj u iných parazitov.

Hylofóbia je intenzívny strach z lesov. Hylofóbia sa môže vyvinúť v reakcii na predchádzajúcu traumatickú udalosť, ktorá sa odohrala v lese, medzi stromami alebo s drevom. Môže vzniknúť aj v dôsledku útoku nejakého zvieraťa, ktoré je špecifické pre les. Hylofóbia je prítomná aj u ľudí, ktorí majú dendrofóbiu (strach zo stromov).

Nová štúdia ukazuje, že cicavce majú najdlhšiu sociálnu pamäť zo všetkých neľudských druhov. Delfíny si dokážu zapamätať optické črty najmenej 20 rokov, takže majú najdlhšiu pamäť na tváre medzi zvieratami – možno dokonca prevyšujú aj schopnosť ľudí zapamätať si jeden druhého podľa vzhľadu. Každý delfín vydáva aj jedinečný pískavý zvuk, ktorý používajú ako svoj podpis, alebo meno a zostáva s ním nezmení sa po celý život. Tieto identifikačné zvuky sú ešte spoľahlivejšie ako črty tváre, pomocou ktorých sa ľudia navzájom spoznávajú a ktoré sa časom menia.

Sú krásne, keď sú rozkvitnuté, ale keď odkvitnú, začnú byť trochu strašidelné. Zoznámte sa so semenom kvetov Snapdragon, ktoré nesie strohý vzhľad ľudskej lebky (alebo ľudskej tváre kričiacej v agónii). Kvet Snapdragon (aka Antirrhinum alebo dračí kvet) možno nájsť v mnohých záhradách v domácnostiach a svoje meno dostal podľa svojho kvetu, ktorý pripomína hlavu draka. Akonáhle však kvet odumrie, zanechá za sebou semenný struk s hrozným vzhľadom ľudskej lebky.

Hoci asi polovicu života ľadový medveď strávi lovom potravy, ich lov je zriedka úspešný. Hlavnou korisťou ľadového medveďa sú tulene krúžkované a tulene fúzaté, ktoré lovia rôznymi spôsobmi. Buď vlákaním do brlohov, čakaním pri dýchacích otvoroch alebo na brehu vody, alebo prenasledovaním tuleňov, ktoré vyšli z vody, aby si oddýchli. Ľadové medvede okrem chytania tuleňov vyhrabávajú aj mŕtvoly alebo sa uspokoja s malými cicavcami, vtákmi, vajíčkami a vegetáciou. Úspechy ich lovu sú však menej ako 2%.

Šanghaj si vyslúžil svoje prvenstvo ako najväčší kontajnerový prístav na svete, pričom štátne médiá informovali, že východočínska metropola v roku 2021 vybavila viac ako 47 miliónov TEU kontajnerov, čo je 8 % nárast oproti roku 2020. Šanghaj bol za posledných 12 rokov najväčším kontajnerovým prístavom na svete.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.