V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, čo je to sciofóbia a v ktorom štáte môžete nájsť najviac miest duchov, respektíve opustených miest, ktoré zívajú prázdnotou a vzbudzujú strašidelný dojem.

Sciofóbia je iracionálny strach z tieňov. Niekto, kto zažíva tento stav, môže pociťovať mimoriadne intenzívne množstvo úzkosti v dôsledku svojho strachu. Ich sciofóbia môže diktovať dôležité rozhodnutia, ktoré robia vo svojom každodennom živote. Napríklad rozhodnutie nevychádzať von na denné svetlo v strachu, že môžu naraziť na tieň. Môžu si byť tiež veľmi dobre vedomí tieňov a môžu ich vedome vyhľadávať, na rozdiel od toho, že na ne majú len podvedomú reakciu. Môžu hľadať tiene, aby sa im mohli pokúsiť vyhnúť. Ich sciofóbia môže pochádzať z evolučnej adaptácie na strach z temných alebo tmavých oblastí ako prostriedku ochrany. Avšak len strach z tieňa, ktorý budova vydáva, alebo z vlastného tieňa je jednoznačne nesmiernym zveličením tejto evolučnej adaptácie.

Môže to byť o niečo viac ako zrnká zvetranej horniny a možno ho nájsť v púštiach a na plážach po celom svete, ale piesok je aj druhým najviac spotrebovaným prírodným zdrojom na svete. Hoci sa to môže zdať triviálne, piesok je dôležitou zložkou nášho života. Je to primárna surovina, z ktorej sú vyrobené moderné mestá. Betón používaný na stavbu nákupných centier, kancelárií a bytových domov, spolu s asfaltom, ktorý používame na stavbu ciest, ktoré ich spájajú, sú z veľkej časti len zlepené pieskom a štrkom. Sklo v každom okne, čelnom skle na autách a obrazovke smartfónu je vyrobené z roztaveného piesku. A dokonca aj kremíkové čipy v našich telefónoch a počítačoch – spolu s prakticky každým ďalším elektronickým zariadením vo vašej domácnosti – sú vyrobené z piesku.

Tím vedcov vytvoril techniku snímania pruhov s názvom StripeSpotter, ktorá dokáže automaticky identifikovať jednotlivé zebry z jednej fotografie. Hovorí sa, že systém je presnejší ako tradičnejšie programy na rozpoznávanie obrázkov a mohol by sa použiť aj na iné zvieratá s pruhmi, ako sú tigre a žirafy. Jediné, čo musia terénni pracovníci urobiť, je fotografovať zvieratá digitálnym fotoaparátom. Na obrázku môže byť niekoľko zvieratiek. Obrázok sa vloží do StripeSpotter, ktorý analyzuje pixely tvoriace pruhy a pre každé zviera vytvorí identifikátor podobný čiarovému kódu.

San Antonio je najrýchlejšie rastúce mesto v Amerike, ale nie všetky mestá v okolí mesta Alamo zažívajú tento rast. Naopak, metropolitná oblasť San Antonia je v skutočnosti horúcim miestom pre mestá duchov – opustené mestá, v ktorých zostáva len málo alebo žiadni obyvatelia. Podľa správy od Geotab má Texas najmenej 511 miest duchov, čo je viac ako ktorýkoľvek iný štát v krajine. Zostávajúcu päťku uzatvára Kalifornia, Kansas, Florida a Oklahoma, z ktorých žiadny nemá viac ako 350.

Ak ste si práve prečítali názov a premýšľali ste, čo to je Chollima. Je to okrídlený kôň, podobne ako Pegas z gréckej mytológie. Už sme zvyknutí na podivné a bláznivé nápady pochádzajúce z Ázie a okrídlený kôň nie je ani skutočné zviera. Chollima je okrídlený kôň pôvodom z čínskej mytológie. Hovorilo sa, že bol príliš rýchly a elegantný na to, aby sa naň mohol posadiť nejaký smrteľník. Po kórejskej vojne bývalý severokórejský vodca Kim Il Sung vymyslel slogan „Ponáhľať sa ako rýchlosť Chollimy“. Mal to byť spôsob, ako povzbudiť svojich ľudí k snahám o obnovu krajiny.

Toto nie je obrovská čokoládová guľa. V skutočnosti sa táto veľká tučná guľatá vec považuje za najstaršiu kamennú guľu vyrobenú ľudskou rukou. Bosniansky archeológ Semir Osmanagic, ktorý sa nachádza v lese neďaleko Zavidovicia, malého bosnianskeho mesta, verí, že táto kamenná guľa je dôkazom vyspelej civilizácie, ktorá v Európe existovala pred viac ako 1500 rokmi. Polomer tejto kamennej gule, ktorá je stále čiastočne zakopaná v zemi, je približne 1,5 metra, pričom jej hmotnosť presahuje 30 ton. Kameň ešte nebol testovaný, ale jeho silný hnedočervený odtieň naznačuje vysoký obsah železa, tvrdia vedci.

Zvuk motora je jednou z najvýraznejších vlastností každého modelu Ferrari a, samozrejme, vývojové práce na Fiorano 599 GTB sa tiež sústredili na zdokonaľovanie kvality zvuku v aute, čo nielen zvyšuje potešenie z jazdy, ale prispieva k tichšej jazde v interiéri. Kvalita zvuku závisí od zvukových frekvencií, ktoré sa dostanú k vodičovi. Motory Ferrari sú hudobne skonštruované tak, aby zneli perfektne. Využívajú 3. a 6. harmóniu na prívode vzduchu, takže to znie podobne ako flauta alebo organ.

Zdroj: 1234567

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.