Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1355 – prečo žralokom nehrozia zubné kazy a každoročný šampionát v zbere dážďoviek

2505

Viete o tom, že žraloky nemajú zubné kazy? Počuli ste už o každoročnom šampionáte v zbere dážďoviek, ktorý sa koná v Spojenom kráľovstve? Aj o týchto témach budú dnešné zaujímavosti ku káve.

Keď uvidíte niekoho, koho poznáte, najjednoduchší spôsob, ako ho identifikovať, je podľa jeho tváre – no nie každý to dokáže. Predpokladá sa, že jeden z 50 ľudí môže mať prosopagnóziu alebo tvárovú slepotu. Prosopagnóza je neurologický stav, pri ktorom sa časť mozgu, ktorá rozpoznáva tváre, nevyvinie a môže ľuďom brániť v rozpoznávaní partnerov, rodinných príslušníkov, priateľov alebo dokonca ich vlastného odrazu. Neexistuje žiadna špecifická liečba, ale vyvíjajú sa školiace programy, ktoré pomôžu zlepšiť rozpoznávanie tváre.

Koncom tridsiatych rokov sa komiksy stali neuveriteľne populárnymi. V apríli 1938 vydal DC Comics Action, prvé vystúpenie Supermana, ktorý sa rýchlo stal národným fenoménom. V máji 1939 vyšiel Detective Comics 27, ktorý čitateľom predstavil Batmana. Vydavateľ začal tlačiť na svoj tím, aby vyvinuli ďalšie nápady pre superhrdinov a poveril svojho redaktora Joea Simona a špičkového umelca Jacka Kirbyho, aby s jedným prišli. Simon pôvodne vytvoril postavu s názvom Super American. Neskôr si však uvedomil, že mnohí hrdinovia majú v názve „super“. Tak ho premenoval na Kapitán Amerika. Zatiaľ čo Simon a Kirby vytvárali ikonickú postavu, Hitler upevňoval moc v Nemecku. Simon, ktorého krstné meno bolo Hymie Simon, a Kirby, ktorého krstné meno bolo Jacob Kurzberg, boli obaja Židia. A cítili, že postava je pre nich spôsob, ako reagovať na to, čo videli v zámorí. Mužov činy Nemcov naštartovali a dúfali, že USA vstúpia do vojny a pomôžu Európe.

Ukázalo sa, že žraloky môžu mať najzdravšie zuby v živočíšnej ríši. Vedci zistili, že ich perleťovo-biele zuby obsahujú fluorid, aktívnu zložku väčšiny zubných pást a ústnych vôd. Nanešťastie pre ľudí sme tento evolučný výkon premeškali. Naše zuby obsahujú hydroxyapatit, čo je anorganická látka, ktorá sa nachádza aj v kostiach. Inými slovami, nie je ani v najmenšom odolný voči kazom. A nezabúdajme, že okrem jedinečného zloženia zabraňujúceho vzniku kazov majú žraloky schopnosť znovu a znovu nahrádzať zuby. Pokiaľ ide o zubné záležitosti, žraloky majú prvenstvo, čo sa týka zubov a zubnej hygieny.

Púšť Taklimakan je nominovaná na zaradenie do zoznamu UNESCO. Táto lokalita je najtypickejšia teplá púšť mierneho pásma na svete. Púšť Taklimakan sa nachádza v najväčšej vnútrozemskej panve v Číne – povodí Tarim s rozlohou 560 000 km2 a je obklopená pohorím Tianshan, pohorím Kalakunlun a pohorím Kunlun. Priemerná teplota v júli je 25 ℃ a v januári je asi -10 ℃. Rastlinné a živočíšne druhy v ekosystéme topoľových lesov sú vzácne a topole sú jedinými vysokými stromami v tomto ekosystéme.

Niektorí ho považovali za najnáročnejšie postavený most na svete. Iní ho považovali za pôsobivé spojenie architektonických ambícií a inžinierskych techník. Ďalší považovali jeho hodnotu za primárne symbolickú – ďalšie z mnohých snáh Abú Dhabí ukázať svoju infraštruktúru a stať sa ikonou mestského rozvoja pre Spojené arabské emiráty a celý svet. A všetci majú pravdu. Most šejka Zayeda, 842-metrový most severne od prieplavu Maqta, je spojenie všetkých týchto vecí. Tento zázrak navrhla renomovaná iracká architektka Zaha Hadid, ktorá zomrela v roku 2016 a bola prvou ženou, ktorá vyhrala Pritzkerovu cenu. Predstavila si to ako jedinečné dielo a zároveň inžiniersky počin, ktorý vzbudí celosvetovú zvedavosť a záujem o Emiráty.

World Worm Charming Championship je nezvyčajné podujatie, počas ktorého sa ľudia všetkých vekových kategórií snažia vydolovať z pôdy čo najviac dážďoviek. Podujatie sa zvyčajne koná jednu z júnových sobôt na základnej škole Willaston County vo Willastone, Cheshire. Podujatie sa datuje od roku 1980. Každý účastník dostane tri metre štvorcové územie. Rekord vyzbieraných dážďoviek bol zatiaľ neprekonaný v roku 2009 s počtom 567 dážďoviek.

Akácie vysielajú poplašný signál iným stromom, keď sa blíži antilopa, ktorá sa chce najesť ich listov. Podľa zoológa z Pretórijskej univerzity, Woutera Van Hovena, akácie ohryzené antilopou produkujú listový tanín v množstvách smrteľných pre bylinožravce a vypúšťajú do ovzdušia etylén, ktorý môže cestovať vzduchom až 46 metrov. Etylén varuje ostatné stromy pred blížiacim sa nebezpečenstvom, vďaka ktorému potom zintenzívnia vlastnú produkciu listového tanínu v časovom úseku len päť až desať minút.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.