V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo kohúty nikdy neohluchnú a aj to, že každú chvíľu prebieha na svete 2 000 búrok. Zistíte aj to, prečo sa protézy vyrábali zo zubov mŕtvych vojakov a ďalšie zaujímavé fakty.

Analýza ukázala, že priemer kikiríkania kohúta je viac ako 100 decibelov, čo je ekvivalent motorovej píly. Ľudia, ktorí pravidelne používajú motorové píly bez ochrany sluchu, ohluchnú v dôsledku poškodenia drobných vláskových buniek vo vnútornom uchu. Vedci z univerzity v Antverpách a z univerzity v belgickom Gente však zistili, prečo kohúti netrpia rovnakými následkami. Zistili, že keď kohút naklonil hlavu dozadu, aby zakikiríkal, malý výrastok na uchu im úplne zakryl zvukovod, ktorý slúžil ako vstavaná ušná zátka.

Duny Sossusvlei v púšti Namib v Namíbii ukazujú veľké epické dielo, ktoré príroda vykonala pred viac ako piatimi miliónmi rokov. Benguelský prúd hnal piesok na sever, kde fúkajúce vetry zo severozápadu rozfúkali farebný piesok oxidu železa, čo viedlo k vytvoreniu vysokých, červených dún plných nádhery. Duny Sossusvlei sú s výškou 400 metrov najvyššie na svete, čo z nich robí najčarovnejšiu atrakciu Namíbie po celý rok. Pohľad na duny ráno, keď slnko vychádza a večer, keď slnko zapadá, je ohromujúci.

Odhaduje sa, že v každom okamihu prebieha takmer 2 000 búrok. Blesk zasiahne zemský povrch približne 100-krát za sekundu. Denne sa na celom svete vyskytuje približne 45 000 búrok, čo znamená až 16 miliónov búrok ročne zasiahne Zem. Z týchto štatistík zasiahnu búrky Spojené štáty ročne približne 100 000-krát. Blesky v Spojených štátoch zabijú asi 100 ľudí ročne a 250 osôb zrania. Strata a poškodenia majetku bleskom sa odhadujú na stovky miliónov dolárov ročne.

Prakticky 100 percent všetkých artičokov pestovaných komerčne v Spojených štátoch sa pestuje v Kalifornii. Produkcia artičokov prebieha celoročne, ale takmer jedna tretina úrody sa zberá od marca do mája. Existuje ďalší menší vrchol zberu, ktorý sa zvyčajne vyskytuje v októbri. Ako uznanie tohto statusu si zaslúži Ladispoli, Taliansko, mesto neďaleko Ríma, kde sa pestujú niektoré veľmi známe artičoky a Castroville uznalo toto mesto za sesterské.

V roku 1815 bola stomatológia v plienkach a zuby bohatých boli prehnité. Z tiel desiatok tisíc mŕtvych vojakov na bojisku pri Waterloo teda vytrhli zuby na zubnú protézu. Koncom 18. a začiatkom 19. storočia „každý fušoval do zubného lekárstva“, hovorí Rachel Bairsto, kurátorka múzea British Dental Association v centre Londýna. Od sústružníkov slonoviny až po klenotníkov, chemikov, výrobcov parochní a dokonca aj kováčov. Medzi bohatými bola spotreba cukru na vzostupe a prvé pokusy o bielenie zubov – kyslými roztokmi – opotrebovali sklovinu. A tak sa začali vyrábať zubné protézy zo zubov mŕtvych vojakov.

Morské vydry sú najmenšie morské cicavce. Často ich vidno plávať v morskej vode v skupinách pri jedení, odpočinku alebo spánku. Urobia skupinový reťazec nazývaný „plť“ a všetko robia spolu. Na plti môžu byť dve alebo niekedy aj stovky morských vydier, ktoré sa navzájom držia za ruky. Robia to preto, aby sa neodklonili od svojej skupiny. Nechcú stratiť ani jedného člena svojej rodiny. Morské vydry majú najhustejšiu kožušinu vo svete cicavcov a boli blízko vyhynutia, pretože boli lovené pre kožušinu. Teraz sú však chránené Medzinárodnou zmluvou o kožušinových vodných zvierat v Spojených štátoch.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.