Viete koľko mostov má jednosmerná cesta Transsibírskej magistrály a prečo Európania odmietali jesť paradajky a považovali ich za jed? Aj o tom sa dočítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Keďže Škótsko je známe svojou láskou a dlhou históriou mýtov a legiend, nie je žiadnym prekvapením, že legendárny tvor, akým je jednorožec, je škótskym národným zvieraťom. Jednorožce sú po stáročia spojené so Škótskom. Aj keď je zviera mytologické, ideály, ktoré predstavuje, sú to, vďaka čomu sa dokonale hodí ako národné zviera pre Škótsko. Prvýkrát bol jednorožec použitý na škótskom kráľovskom erbe Williamom I. v 12. storočí. V 15. storočí, keď bol pri moci kráľ Jakub III., sa dokonca objavili zlaté mince s jednorožcom. Keď sa Škótsko a Anglicko zjednotili za vlády Jakuba VI. Škótskeho v roku 1603, škótske kráľovské zbrane mali dva jednorožce podopierajúce štít. Keď sa Jakub VI. stal Jakubom I. Anglicka a Írska, nahradil jednorožca na ľavej strane štítu národným zvieraťom Anglicka, levom, aby ukázal, že krajiny sú skutočne zjednotené.

Prírodou rozmanitejšie krajiny ako Filipíny nenájdete. Súostrovie juhovýchodnej Ázie, ktoré tvorí neuveriteľných 7 641 ostrovov, leží blízko rovníka v Tichom oceáne. Okolo 2 000 ostrovov je obdarených nádherným slnkom a jedinečnou krajinou, pričom Luzon je najväčším a najsevernejším ostrovom, kde sa nachádza filipínske hlavné mesto Manila. Mnohé z ostrovov sú však príliš malé na to, aby boli obývateľné.

V rokoch 1940 až 1945 americké a britské letectvo zhodilo 2,7 milióna ton bômb na Európu, väčšinu z toho na Nemecko. V čase, keď sa nacistická vláda vzdala, v máji 1945, bola priemyselná infraštruktúra Tretej ríše – železničné stanice, zbrojovky a ropné rafinérie – ochromená a desiatky miest po celom Nemecku sa zmenili na mesačné krajiny popola. Mnohé z týchto bômb si vzal k sebe čas a zarástli na mieste dopadu nevybuchnuté.

Ľudia kedysi jedli arzén, aby si zlepšili pleť. Veľa viktoriánskej obľúbenej kozmetiky obsahovalo arzén, no na konci 19. storočia boli na trhu aj produkty, ako napríklad Safe Arsenic Complexion Wafers od Dr. Jamesa P. Campbella, ktoré boli určené na jedenie. Tvrdili, že sa zbavia pieh, čiernych bodiek a iných znetvorení tváre. Arzén, prírodný metaloid nachádzajúci sa v zemskej kôre, je extrémne toxická zlúčenina, ktorú možno určitý čas tolerovať, keď sa konzumuje v malých množstvách (občas sa používa v medicíne). Dlhodobá expozícia je však mimoriadne nepríjemná, hrozí poškodenie nervového systému a obličiek, vypadávanie vlasov, konjunktivitída a výrastky nazývané arzénové keratózy spolu s vitiligom, ktoré spôsobuje stratu pigmentu v koži, trápia telo.

Transsibírska magistrála prekračuje 3 901 mostov na jednosmernej ceste. Transsibírska magistrála je nielen najdlhšia ruská, ale aj svetová železnica. Počas sedemdňovej cesty cestujúci prejdú cez osem rôznych časových pásiem a prejdú 3901 mostov.

Koncom 18. storočia sa veľké percento Európanov bálo paradajok. Prezývka pre túto zeleninu bola „jedovaté jablko“, pretože sa predpokladalo, že aristokrati po jej konzumácii ochoreli a zomreli. Pravdou bolo, že bohatí Európania používali cínové taniere s vysokým obsahom olova. Pretože paradajky majú vysokú kyslosť, pri umiestnení na tento konkrétny riad sa do ovocia vylúhovalo olovo z taniera, čo viedlo k mnohým úmrtiam na otravu olovom. Nikomu vtedy nenapadlo spojenie medzi tanierom a jedom, paradajka bola vybratá ako vinník.

Bizóny produkujú veľmi chudé mäso, ale sú to voľne žijúce zvieratá, ktoré môže byť ťažké chovať na farme. Hovädzí dobytok je veľmi učenlivý, ale jeho mäso môže mať vysoký obsah tuku a nie je príliš zdravé. To je dôvod, prečo zástancovia kríženca – nazývaného beefalo – tvrdia, že majú to, čo by malo byť revolúciou produkcie mäsa v USA. Ako radi hovoríme, keď vytvorili beefalo, vychovali sýtosť, no zachovali ľahkosť bizóna, a tak zachovali dobré vlastnosti bizóna,“ povedala Kelly Dietsch. Spolu s manželom Andrewom Dietschom prevádzkujú A&K Ranch v Raymondville, MO, kde majú asi 25 samíc beefalo, ktoré sa každoročne pokúšajú oteliť.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.