Vedeli ste, že siamské mačky trpia albinizmom a sú citlivé na teplotu? Počuli ste už názov Oko Afriky, čím sa označuje hlboko erodovaná misa v strede saharskej púšte? Aj o tom sa dozviete v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Milovníci psov ocenia túto zábavnú a funkčnú atrakciu pri ceste na US Highway 95 v Cottonwood, Idaho. Dog Bark Park Inn je penzión v tvare najväčšieho bígla na svete. Niektoré z dekoratívneho nábytku pre psov sú rezbárske práce umelcov Dennisa a Francesky z parku Dog Bark Park. Priľahlý obchod so suvenírmi ponúka sortiment psích rezbárskych výrobkov. Návštevníci môžu vidieť aj to, ako sa rezbárske práce vyrábajú.

Vyzerá ako dom spadnutý z neba a spadnutý na múzeum. Tento dom veľkosti chaty v neistej polohe na boku veľkej sivej budovy Museum Moderner Kunst (MUMOK) je v skutočnosti tým najzvláštnejším a najbizarnejším znázornením súčasného umenia rakúskeho umelca Erwina Wurma. Umelec spolupracoval s múzeom na reklamnom ťahu v podobe architektúry. Toto dielo nesie aj príznačný názov – Útok domu.

Velella je monošpecifický rod medúzy z čeľade Porpitidae. Jeho jediným známym druhom je Velella velella, kozmopolitná voľne plávajúca medúza, ktorá žije na hladine otvoreného oceánu. Je všeobecne známa pod názvami morská plť, námorník vo vetre, fialová plachta, malá plachta alebo jednoducho Velella. Každý zdanlivý jedinec je hydroidná kolónia a väčšina z nich je menšia ako 7 cm. Zvyčajne majú tmavomodrú farbu, ale ich najzreteľnejším znakom je malá plachta, ktorá zachytáva vietor a poháňa ich nad hladinou mora. Za určitých veterných podmienok ich môžu na plážach uviaznuť tisíce.

V roku 1972 prišla spoločnosť Broward Artificial Reef Inc. (BARINC) s plánom, ktorý nakoniec viedol ku katastrofe: spojili problém likvidácie pneumatík vozidiel s túžbou vytvoriť nové domovy pre ryby. Plán bol vziať asi 2 milióny starých pneumatík a nechať ich klesnúť na dno oceánu, kde by sa ryby určite nahrnuli k umelému útesu. Výsledok však viedol k znečisteniu oceánu a od roku 2007 sa organizácie snažia toto miesto vyčistiť.

Na 25 km dlhej ceste medzi mestami Tabriz a Ahar v severozápadnom Iráne môžete vidieť tieto nápadne farebné kopce. Táto oblasť vrcholkov je asi 1500 metrov nad hladinou mora. Voda v regióne je slaná a nepitná a podnebie je teplé a suché.

Sfarbenie mačky je určené súborom ôsmich rôznych génov. Tieto gény určujú farbu srsti mačky. A potom sú tu modifikačné gény – tie môžu spôsobiť, že mačacia srsť bude určitým spôsobom vzorovaná alebo úplne maskovať farbu. Ale siamské a podobné plemená mačiek majú špeciálny modifikačný gén nazývaný siamská alela, ktorý mutuje farebný gén. Inhibuje pigment – inými slovami, spôsobuje albinizmus. Tento modifikačný signál sa dostane do srsti mačiatka iba vtedy, ak je nad určitou teplotou. Siamské mačky sú veľmi citlivé na teplotu.

Modré oko Sahary alebo známe ako Richatská štruktúra, ktorá je geologickým útvarom v saharskej púšti. Formácia sa tiahne cez 40 km široký región v Mauritánii. Prvýkrát ho odfotografovali astronauti Gemini, ktorí ho použili ako orientačný bod v 60. rokoch minulého storočia na sledovanie priebehu úvodných sekvencií. Neskôr satelit Landsat urobil ďalšie snímky a poskytol informácie o veľkosti, výške a rozsahu formácie.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.