V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že baníci v Mexiku objavili jaskyňu s kryštálmi dlhými až 12 metrov a prečítate si o blesku Catatumbo, ktorý udiera 9 hodín denne, 300 dní v roku, pri ústí rieky Catatumbo vo Venezuele.

Hlboko pod horou neďaleko Naica v Mexiku sa baníkom, ktorí v roku 2000 hľadali ložiská čerstvej rudy, naskytol nečakaný a úžasný pohľad. Okolo nich sa týčili mohutné biele kryštály, ktoré vypĺňali jaskyňu v tvare podkovy. Väčšie ako telefónne stĺpy, takmer 12 m dlhé a 1 m široké, vyčnievali na všetky strany z hnedých vápencových stien, podláh a stropu. Jaskyňa kryštálov, ako dostala názov, sa nachádza 290 m pod zemou a na jej vrchole sa nachádza hora bohatá na olovo, zinok a striebro. Od svojho objavu ťažobnou spoločnosťou Industrias Peñoles podzemná jaskyňa priťahuje výskumníkov z celého sveta a láka ich vzácnou krásou a vedeckým tajomstvom.

Slony sa dokážu rozpoznať v zrkadle, čo zo všetkých živých tvorov dokážu len ľudia, opice a delfíny. Zdá sa, že ide o črtu spoločnú a nezávisle vyvinutú zvieratami s veľkým, zložitým mozgom, zložitým spoločenským životom a známymi schopnosťami empatie a altruizmu, aj keď všetky zvieratá majú veľmi odlišné druhy mozgu,“ výskumníčka Diana Reissová. Vedúci kognitívny výskumný pracovník z Wildlife Conservation Society v Brooklyne, New York, povedal pre LiveScience.

Aj Čína má svoj slušný podiel na impozantných kláštoroch – vrátane kláštora Fanjingshan – ktorý týmtým najextrémnejšie prístupným kláštorom na svete. Visiaci chrám je jedným zo zabudnutých divov sveta. Je tiež veľmi starý, bol postavený pred viac ako 1 500 rokmi a je známy tým, že bol postavený na strmom zráze. To však nie je jediná vec, ktorá robí tento chrám výnimočným, spája aj tri tradičné čínske filozofie – budhizmus, taoizmus a konfucianizmus.

Keď na brakickom brehu jazera Maracaibo sadá súmrak, zdvíha sa vietor a vlhký nočný vzduch preráža blesk. Je to známy úkaz, ktorý sa vyskytuje takmer presne v rovnakom čase a na rovnakom mieste, 300 dní v roku. K tomuto nezvyčajnému javu dochádza tam, kde sa rieka Catatumbo vlieva do jazera Maracaibo na severnom pobreží Venezuely. Blesk je taký konzistentný, že ho námorníci používali ako orientačný bod po stáročia a stal sa známym ako Maracaibo Beacon alebo Catatumbo Lightning.

Fregoliho syndróm je charakterizovaný falošnou bludnou identifikáciou, pri ktorej sú cudzie osoby mylne rozpoznané ako známe osoby, Aj keby boli zamaskované, či fyzicky odlišné. Tento zriedkavý klinický stav bol prvýkrát popísaný v roku 1927 francúzskymi psychiatrami Courbonom a Failom. Nazýva sa tak podľa Leopolda Fregoliho, talianskeho herca, ktorý sa vo svojich prezentáciách preslávil svojou obratnosťou pri striedaní rolí, výmene oblečenia a doplnkov.

Silné a ostré, no zároveň dostatočne bezpečné na to, aby sa dali použiť na oblečenie, sú zatváracie špendlíky jednoduchým, no dômyselným vynálezom, ktorý používa prakticky každý. Legenda hovorí, že v roku 1849 Walter Hunt, vynálezca zatváracieho špendlíka, dlhoval priateľovi 15 dolárov a rozhodol sa vymyslieť niečo nové, aby zarobil peniaze na splatenie. Vynašiel zatvárací špendlík.

Sukulentné rastliny z čeľade Cactaceae pozostáva z približne 1600 druhov v 104 odrodách. Rodina kaktusov je v zásade rozšírená v Novom svete, od nížiny Peace River v severnej Britskej Kolumbii (Opuntia fragilis) po Patagóniu v južnej Argentíne a Čile (Maihuenia poeppigii). Jediné kaktusy, ktoré sa prirodzene vyskytujú mimo Ameriky, sú 3 poddruhy Rhipsalis baccifera. Nájdeme ich v častiach Afriky, na ostrovoch pri juhovýchodnom pobreží Afriky a na Srí Lanke.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.