Počuli ste o tom, že v Indii existuje škola, v ktorej učia deti písať a pracovať obidvomi rukami súčasne? Vedeli ste, že ornitológovia na prilákanie vtákov, ktorých chcú skúmať, používajú chrumky Cheetos? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Prvým oficiálne menovaným vedcom v histórii bola En Hedu’anna, hlavná astronómka a kňažka, ktorá žila v krajine Ur. Žila okolo roku 2300 pred Kristom, bola jedinou dcérou veľkého empírového architekta Sargona z Akkadu a dostala prezývku Shakespeare starovekého sveta, pretože jej diela študovali ešte 500 a viac rokov po jej smrti.

Hlavnou príčinou hrudky alebo hrčky v hrdle keď plačeme je to, že autonómny nervový systém reaguje na všetky typy plaču a stresu. Na druhej strane sa tým otvorí hlasivková štrbina, aby sa do pľúc dostalo viac kyslíka. Keď prehltneme sliny, hlasivková štrbina sa musí uzavrieť, čím sa vytvorí hrčka.

V Indii existuje škola s názvom Veena Vadini School, ktorá učí deti používať obe ruky súčasne. Táto škola je známa aj ako Obojručná škola. Študenti z tejto školy dokonca môžu písať súčasne v dvoch rôznych jazykoch.

Elvis počas svojej hudobnej kariéry nahral viac ako 600 piesní, ale sám nenapísal ani jednu z nich. Žiadny z jeho hraných filmov ani hudobných dokumentov nebol nikdy nominovaný na Oscara v žiadnej kategórii. Nakrútil 31 filmov a dva hudobné dokumenty. V skutočnosti Elvis vyhral tri ceny Grammy a tie boli za jeho gospelové nahrávky.

Ornitológovia často používajú chrumky značky Cheetos na štúdium správania vtákov. Okrem toho, že sú ľahko viditeľné keď ich rozhádžu, sú tiež jednou z obľúbených maškŕt vtákov.

Jazero Tahoe bolo svojho času pomenované jazero Bigler na počesť obľúbeneho tretieho guvernéra Kalifornie. Akonáhle sa však ukázalo, že John Bigler bol počas občianskej vojny v USA sympatizantom Konfederácie, jeho meno bolo z názvu jazera odstránené a premenovali ho na Tahoe.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.