V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate o tom, ako museli byť lesklé steny koncertnej haly Walta Disneyho zmatnené, pretože odrazom slnka oslepovali vodičov a dozviete sa aj to, že mexická vláda v priebehu 9 rokov zabavila drogovému kartelu Sinaloa 586 lietadiel a 13 helikoptér.

Kryté mosty sú navrhnuté so strechami na ochranu drevenej a kovovej konštrukcie pred prírodnými živlami. Nekryté drevené mosty majú zvyčajne životnosť len 20 rokov kvôli účinkom dažďa a slnka, ale krytý most môže vydržať bez potrebnej rekonštrukcie až 100 rokov.

Matematik menom Nicolas Bourbaki, ktorému sa pripisuje veľa pokrokov v oblasti matematiky, nikdy nebol skutočnou osobou, ale bol kolektívnym pseudonymom pre skupinu matematikov, ktorí si písali vlastné učebnice.

Časti lesklého exteriéru z nehrdzavejúcej ocele koncertnej sály Walta Disneyho v Los Angeles, ktorú navrhol Frank Gehry, museli byť odleštené, pretože na jasnom slnku prehrievali susedné budovy a oslepovali vodičov.

Gulag zadržiaval mnoho druhov väzňov. Slúžil ako hlavný trestný systém Sovietskeho zväzu: lupiči, násilníci, vrahovia a zlodeji strávili svoje tresty nie vo väzniciach, ale v Gulagu. Okrem toho gulag zadržiaval politických väzňov, skupinu zahŕňajúcu nielen skutočných odporcov sovietskeho režimu, ale aj mnohých nevinných uväznených v paranoidných pazúroch sovietskej tajnej polície. Väčšina väzňov sa stala obeťou svojvoľných a prísnych právnych kampaní, v rámci ktorých sa drobné krádeže, meškanie alebo neospravedlnená absencia v práci trestali v týchto koncentračných táboroch na mnoho rokov. V stalinskej ére mohol byť človek, ktorý prišiel trikrát neskoro do práce, poslaný na tri roky do gulagu.

Salem Poor (1747 – 1802) bol Afroameričan, ktorý si kúpil vlastnú slobodu, stal sa vojakom a preslávil sa ako vojnový hrdina počas americkej vojny za nezávislosť. Bojoval pri Bunker Hill a 14 dôstojníkov ho ocenilo ako odvážneho a statočného vojaka.

O niektorých domorodých obyvateľoch je známe, že sa im podarilo rozlúštiť vtáčiu reč a často ju používajú na lokalizáciu predátorov, pred ktorými sa vtáky varovali navzájom. S každým štebotom, pípnutím a melódiou v reálnom svete vták vysiela úrčitú správu. Môže to byť ľúbostná pieseň navrhnutá tak, aby si uchvátila pôvabnú samičku, alebo ukážka sily, ktorá varuje ostatné vtáky, aby ustúpili. Táto zdanlivo bezstarostná pieseň často slúži aj ako poplašné volanie, ktoré naznačuje, že sa blíži predátor.

Podľa informácií mexického ministerstva obrany (Sedena), ktoré získali mexické noviny El Universal, mexické úrady v rokoch 2006 až 2015 zhabali 599 leteckých strojov – 586 lietadiel a 13 helikoptér – ktoré kartel Sinaloa používal na prepravu drog po celom Mexiku a Latinskej Amerike. Najväčšia legitímna letecká spoločnosť v krajine, Aeroméxico, má oproti nim len 127 leteckých strojov.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.