Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1507 – prvý zaznamenaný štrajk sa odohral v roku 1152 p.n.l. v starovekom Egypte, keď robotníci neboli spokojní so svojimi platmi a múzeum Ermitáž v Petrohrade má asi 50 mačiek preto, aby predišli zamoreniu hlodavcami

13298

Vedeli ste, že prvý zaznamenaný štrajk sa odohral v roku 1152 p.n.l. v starovekom Egypte, keď robotníci neboli spokojní so svojimi platmi? Počuli ste o múzeu Ermitáž v Petrohrade, ktoré má asi 50 mačiek preto, aby predišli zamoreniu hlodavcami? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Keď sa prechádzate po veľkých sálach Štátneho múzea Ermitáž v Petrohrade v Rusku, môžete počuť slabý zvuk mňaukania vychádzajúceho z chodieb pod ním. V rozľahlom suteréne toho, čo bolo kedysi Zimným palácom – oficiálnou rezidenciou ruských vládnucich cárov – sa potuluje približne 50 mačiek, s ktorými sa zaobchádza ako s kráľovskou rodinou. Dole v hlavnej miestnosti („koshachiy dom,“ alebo „mačací dom“) ich kŕmi a stará sa o nich personál v Ermitáži, s veterinármi v pohotovosti. Palác má tiež špeciálnu miestnosť pre asociálnejšie mačky, ktoré uprednostňujú malý kontakt so svojimi mačacími kolegyňami. Potom sú tu také, ktoré sa voľne pohybujú po chodbách suterénu, ležia na veľkých rúrach a voľne pobehujú po zákutiach paláca.

Dvadsaťdvaročná Beate Sirota prostredníctvom diplomacie a vynaliezavosti zapísala do japonskej povojnovej ústavy bezprecedentné práva pre ženy. Pretože jej otec Leo Sirota pôsobil ako profesor hudby na Imperial Academy v Tokiu, Beate vyrastala v Japonsku, kým v roku 1939 neodišla na Mills College v Kalifornii vo veku šestnásť rokov. Beate Sirota, odrezaná od správ o svojej rodine po útoku na Pearl Harbor, pracovala pre Úrad pre vojnové informácie ako prekladateľka a po vojne sa vrátila do Japonska hľadať svoju rodinu. Bola pridelená do tímu pre politické záležitosti ako prekladateľka, ktorá pomáhala vyjednávať japonskú ústavu v roku 1946 a navrhovala rovnaké práva pre ženy. S rodičmi sa vrátila do Ameriky a v roku 1948 sa vydala za poručíka Josepha Gordona. Potom sa v roku 1954 stala riaditeľkou študentských programov pre New York’s Japan Society. Tam organizovala výstavy a poskytovala rady japonským študentom študujúcim v zahraničí, vrátane mladej Yoko Ono.

Jednou z nezvyčajných tradícií v Nórsku sú novembrové daňové úľavy. Všetky zárobky v novembri sú zdanené iba polovicou bežnej sumy. Keďže väčšina zamestnávateľov vypláca mzdy približne v polovici nasledujúceho mesiaca, znamená to, že novembrové peniaze navyše prídu tesne pred Vianocami, v polovici decembra.

Úplne prvý zaznamenaný štrajk v histórii sa začal v roku 1152 pred naším letopočtom. Počas vlády Ramsesa III. v starovekom Egypte, keď stavali kráľovskú nekropolu, robotníci mali pocit, že sú nedostatočne platení, a tak zorganizovali masívny štrajk. Ich mzdy sa skutočne zvýšili a robotníci sa vrátili naspäť do práce.

Strakoš čiernokrídly, ktorý je endemický v Severnej Amerike, napichuje svoju korisť na tŕne alebo ostnatý drôt, pretože nemá dostatok vlastných pazúrov a sily v nohách, aby korisť udržal. Dostal prezývku „mäsiar“ kvôli svojmu mäsožravému správaniu a skutočnosti, že niekedy necháva svoju korisť vystavenú na drôtoch.

V roku 1961 sa hŕstka špičkových svetových vedcov zhromaždila na observatóriu Green Bank v Západnej Virgínii, aby delfínom podali LSD. Poznamenali, že akonáhle sa delfín na LSD dostane do kontaktu s iným inteligentným cicavcom, býva oveľa viac komunikatívnejší, dokonca nevie prestať komunikovať.

Felis nigripes alias „najsmrteľnejšia mačka na svete“ je africká mačka čiernonohá, ktorá váži menej ako 2,3 kg. Za noc zabije 10-14 hlodavcov alebo vtákov, aby uspokojila svoj zrýchlený metabolizmus. Miera zabitia u tejto šelmy je 60%, zatiaľ čo miera zabitia u leva je asi 25%.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre