Doberman patrí medzi plemeno, ktoré je mnohými označované za nebezpečné a agresívne.  Je to však opodstatnené? Prečítajte si 10 zaujímavostí a faktov o dobermanoch.

 

1.Nie sú tu ešte veľmi dlho.

Doberman je vcelku nové plemeno, ktoré vzniklo v nemecku začiatkom 1880. robia nám spoločnosť cca 150 rokov.

 

2. Vyšľachtil ich „vyberač daní“.

Herr Karl Louis Dobermann bol nemecký vyberač daní a policajný strážnik. Často sa stávalo, že cestoval s veľkým obnosom peňazí, potreboval teda psa vďaka ktorému by sa cítil bezpečne pri nočných presunoch.

steniatko

3. Je to „mix“ viacerých plemien.

Doberman vznikol krížením viacerých plemien ako napríklad: nemecký dobytkárky pes, nemecký pinč, greyhound, nemecká doga,, weimarský stavač alebo maďarský krátkosrstý stavač.

 

4. Sú to užitočné psy.

 

Dobermani sú naozaj schopné a užitočné psy. Sú vysoko inteligentné, atletické a ich uplatnenie je všestranné . Pracujú ako záchranné psy, policajné psy ale sú aj skvelí spoločníci pri terpií.

 

5. Pristrihnutý chvost a uši boli praktizované od začiatku.

Už  v počiatkoch sa rátalo s dobermanom ako s bojovým plemenom. Preto bolo dôležité jeho uši aj chvost skrátiť tak aby to nemohol cudzí pes využiť vo svoj prospech.  Tiež boli uši aj chvost pristrihované zo zdravotných dôvodov .

 

6. Uplatenie našli aj vo filmovom priemysle.

Film Doberman Gang je snímok o 6 dobre vytrenovaných dobermanoch, ktorí vykrádajú banky.

Film

 

7. Bojovali aj vo vojne.

Doberman menom Kurt v bitke o Guam varoval počas 2.sv.vojny vojakov ohľadom blížiaceho sa útoku nepriateľov. Bohužiaľ ho v tej istej bitke zabil nepriateľský granát.

 

8. Sú veľmi múdre.

Je to piate najmúdrejšie plemeno a ľahko sa trénuje. Bohužiaľ z rovnakého dôvodu sa tieto psíky rýchlo unavia a vedia svojho trénera ľahko prekabátiť.

doberman


9. Zúčastňujú sa vystúpení.

V rámci niektorých špecializovaných udalostí sú do programu zakomponované aj vystúpenia dobermanov pri ktorých tieto psy predvádzajú svoju inteligenciu a obratnosť.

 

10. Šlachtením sa z nich stali príjemní spoločníci.

Vôbec neplatí, že ide o tvrdé a agresívne plemeno .  Dobermani vedia byť hraví a príjemní rodinní spoločníci. Všetko je to len o výchove .

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.