Spočiatku bola Srí Lanka veľmi nenápadným a cestovateľmi nevyhľadávaným miestom, no za posledné roky sa stala z tejto krajiny obľúbená dovolenková destinácia. Na ostrove si každý nájde to svoje, či už nedotknuté pláže, divokú prírodu, ale aj staroveké ruiny či slávny čaj. Jednou z výhod Srí Lanky je aj to, že vďaka vzdialenostiam toho stihnete prejsť za kratší čas ďaleko viac ako napríklad v susednej Indii. A čo je na tejto krajine ešte zaujímavé? Prečítajte si týchto 11 zaujímavých faktov. 

1. Perla Indického oceánu a slza Indie 

Srí Lanka je nazývaná aj ďalšími dvomi menami. Prvým je „perla Indického oceánu“, pretože je to neuveriteľne krásna krajina, má rozmanitú biodiverzitu a zabezpečuje export vzácnych drahokamov. Druhým názvom je „slza Indie“ – má dokonalý tvar slzy a nachádza sa pri pobreží Indie. 

Zdroj: wikimedia

2. Kývanie hlavou 

Na Srí Lanke je bežné, že ľudia kývajú hlavami zo strany na stranu. Vo všeobecnosti znamená toto krútenie hlavou „áno“ alebo kladnú odpoveď. Existuje však mnoho ďalších vysvetlení – kývanie sa dá pochopiť aj ako otázka „Súhlasíte?“.

3. Národný šport 

Možno si mnohí myslíte, že národným športom Srí Lanky je kriket. Aj keď je to najpopulárnejší šport krajiny, v skutočnosti sa za národný šport považuje volejbal, ktorý bol zavedený v roku 1916. 

Zdroj: pixabay

4. Najväčší export

Za najväčší vývozný produkt Srí Lanky sa považuje čaj. Najznámejší cejlónsky čaj je najčistejším čajom na svete, s najmenším množstvom pesticídov. 

5. Adamov vrch (Šrí Páda)

Najposvätnejšia hora krajiny, nazývaná Adamov Vrch, je opradená mnohými legendami. Pútnici z celého sveta stúpajú na vrchol pri svetle sviečok, aby sa postavili do slávnej stopy, ktorá tam zostala. Budhisti veria, že je to stopa Budhu a hinduisti, že ide o stopu Pána Šivu. Podľa kresťanov a moslimov je to stopa Adama, ktorý ju tam zanechal, keď bol vyhnaný z raja. Niektorí dokonca veria, že Srí Lanka je samotný raj. 

Zdroj: flickr

6. Vodná energia 

Vďaka vodopádom a riekam krajiny je vodná energetika najväčším zdrojom elektrickej energie. Poskytuje takmer tri štvrtiny dodávok elektriny. 

7. Pôvodca škorice 

Škorica je známa po celom svete a v skutočnosti pochádza práve zo Srí Lanky. Objavili ju Egypťania už v roku 2000 pred Kristom. Používali ju nielen ako koreninu, ale aj ako vôňu pri balzamovaní. 

Zdroj: pixabay

8. Prvá krajina, ktorá mala premiérku 

V roku 1960 zvíťazila vo voľbách Sirimavo Bandaranaike a stala sa prvou ženskou predsedníčkou vlády na svete. V krajine slúžila tri funkčné obdobia. 

9. Národná vlajka 

Vlajka Srí Lanky, známa aj ako Levia vlajka, je považovaná za jednu z najstarších na svete. Vznikla totiž približne v roku 162 pred Kristom.

Zdroj: wikipedia

10. Gramotnosť 

Viac ako 92 percent ľudí žijúcich na Srí Lanke je gramotných, čo znamená, že sa krajina môže pochváliť najvyššou mierou gramotnosti v celej južnej Ázii.

11. Najstarší strom na svete

Najstarší strom zasadený človekom sa nachádza v Anuradhapure, v jednom zo starovekých hlavných miest Srí Lanky. Je to posvätná figa, ktorá bola zasedená v roku 288 pred Kristom. Nazýva sa Sri Maha Bodhiya. 

ZDROJ1, ZDROJ2

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.