Zrkadlo je vynález, bez ktorého by si najmä ženy nevedeli predstaviť svoj život. Je však bežnou a stabilnou súčasťou každodenného života takmer každého z nás. Teraz sa však nepozrieme na to, ktoré pohlavie využíva zrkadlo viac resp. kto koľko času pred ním strávi, ale na oveľa zaujímavejšie fakty.

mirror fotografia
Foto od dust and fog

„Fantómové končatiny“

Existuje jedna veľmi vzácna neurologická porucha, ktorá sa nazýva Fantómova končatina. Ide o to, že ľudia s touto poruchou sa vidia v zrkadle inak. Mozog človeka s amputovanou končatinou vysiela signály, ktoré spôsobujú, že daný človek v zrkadle svoju chýbajúcu končatinu vidí.

Halucinácie

Aj to spôsobujú zrkadlá. Je to tak trochu tajomné až strašidelné, no vyskúšať si to môžete aj vy. Sadnite si v tmavej miestnosti meter od zrkadla a pozerajte sa do neho 10 minút. A aj napriek tme sa v zrkadle uvidíte. A čo je ešte strašidelnejšie, existujú ľudia, ktorí vidia v zrkadle nielen seba, ale aj iné osoby. A tento jav dokonca využívajú psychiatri pri liečbe schizofrénie.

Deti sa nespoznajú 

Vedci zistili, že deti do 24 mesiacov nepoznajú v zrkadle samých seba. Niektorí vedci pokračovali v zaujímavom výskume aj v krajinách tzv. tretieho sveta. A tam dospeli k záveru, že ani 6-ročné deti sa v zrkadle nedokázali rozpoznať. To však nie je až také nezvyčajné, keďže predsa to zrkadlo v niektorých chudobných krajinách je často ojedinelé.

Zrkadlo na Mesiaci

Astronauti misie Apollo zámerne nechali na mesiaci Retroreflektor – čiže špeciálne zrkadlo, ktoré odráža laserové lúče vysielané zo Zeme. A vďaka tomu môžu sledovať vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom.

Zvieratá a zrkadlo

Zvieratá, rovnako ako deti, nedokážu rozpoznať svoj odraz v zrkadle. Vedci vykonali experiment so slonmi aj gorilami a zistili, že zvieratá vôbec netušili, že vidia v zrkadle sami seba.

Prenášajú aj zvuk

Áno, existujú zrkadlá, v ktorých sa dokážeme počuť. Ide o akustické zrkadlá, ktorých využitie bolo zrejmé najmä počas II. svetovej vojny, kedy ešte neboli dostupné radary. Zrkadlá odrážali zvukové vlny nepriateľských lietadiel a niektoré z nich môžete vidieť v Spojenom kráľovstve dodnes.

Lámanie svetla

Základný delič svetelných lúčov je vyrobený len z dvoch obyčajných sklenených hranolov spojených pri základni. Polovica lúčov sa odráža v uhle 90 stupňov a druhá prechádza cez sklo.

Aká je pravda?

Ak chcete vidieť, ako vás vnímajú iní ľudia, zaobstarajte si tzv. pravdivé zrkadlo. Funguje to jednoducho a tak, že dve konvenčné zrkadlá umiestníte pred seba v uhle 90 stupňov a tak uvidíte svoj 3D obraz. V dnešnej dobe má využitie najmä v kozmetike.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.