„Liek“ na slepotu môže byť bližšie, ako si myslíme. Vedci z Holandského inštitútu pre neurovedu tvrdia, že vykonali úspešný experiment s použitím mozgových implantátov na pomoc opiciam so spracovaním vizuálnych informácií, čo naznačuje, že existuje spôsob, ako umožniť mozgu „vidieť“ obrázky aj bez použitia zraku.

Foto od youtube

Implantáty pozostávajú z viac ako 1 000 elektród a boli umiestnené do vizuálnej kôry dvoch makakov. Vysielaním elektrických signálov do kôry vedci zistili, že sú pomocou nich schopní vytvárať svetelné body nazývané fosfény, ktoré môže mozog interpretovať a vytvárať tak ilúziu tvarov alebo predmetov. V sérii úloh opice demonštrovali, že dokážu rozpoznať tvary, čiary, bodky a písmená prostredníctvom tejto formy umelého videnia. Zistenia výskumu boli tento týždeň zverejnené v časopise Science.

Aj keď táto technológia neobnovuje zrak, ako by ste si to možno predstavovali, tak vedci si myslia, že by bolo možné použiť mozgové implantáty na simuláciu zraku u niektorých nevidiacich ľudí tým, že by vizuálnej kôre poskytli vstup, ktorý jej zvyčajne poskytujú naše oči. Háčik je len v tom, že mozog by musel najskôr rozumieť tvarom a predmetom, takže by bol vhodný iba pre ľudí, ktorí stratili zrak a nie pre tých, ktorí sú nevidiaci od narodenia.

Foto od Pixabay

Doktor Roelfsema sa domnieva, že jednou z možností by do budúcna mohlo byť použitie inteligentných okuliarov na zachytenie a preklad obrázkov do vzorov elektrickej stimulácie. Vedci teraz dúfajú, že pokusy na ľuďoch sa môžu začať už v roku 2023. Tom Mrsic-Flogel, riaditeľ Sainsbury Wellcome Center uviedol:Táto transformačná štúdia prispieva k množeniu dôkazov, ktoré spájajú nervovú aktivitu a vnem. Štúdie, ako sú tieto, pripravia pôdu pre mozgové implantáty, ktoré zvyšujú funkciu mozgu, keď dôjde k jeho narušeniu, napríklad keď stratíme periférne videnie alebo sluch.“

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.