Zaujímate sa o zebry? Ak áno, tak máme pre vás skvelú správu. Prinášame vám totiž niekoľko veľmi zaujímavých faktov o týchto extra zaujímavých zvieratách, ktoré mnohí prirovnávajú ku koňom. Nech sa páči, neprestávajte čítať.

zebras fotografia
Foto od hbieser

Fakt č. 1: Zebry sú síce úzko „spojené“ s koňmi, no nie sú to tie isté druhy, avšak môžu sa chovať spoločne s nimi.

Fakt č. 2: Na zebrách by sa taktiež teoreticky dalo jazdiť, no rozhodne sa to neodporúča a to aj z toho dôvodu, že sú menšie ako kone a je nepravdepodobné, že by dlhšiu dobu uniesli dospelého človeka bez toho, aby sa zranili. Nie sú totiž na to stavané.

Fakt č. 3: Poznáme len tri druhy zebier a každý druh je ďalej rozdelený na niekoľko poddruhov. Najvzácnejšia a zároveň aj veľmi ohrozená je zebra Grevy.

Fakt č. 4: Zebry robia množstvo zvukov, z ktorých niektoré znejú rovnako ako tie konské, zatiaľ čo väčšina z nich je jedinečná.

Fakt č. 5: Sú to veľmi rýchle zvieratá – môžu dosiahnuť rýchlosť až 65 km/h. To je dokonca dostatočná rýchlosť na to, aby prekonali napr. takých predátorov, ako sú levy.

Fakt č. 6: Zebra má skvelý povrch tela, ktorý dokáže rozptýliť viac ako 70% tepla, čo dokonale zabraňuje prehriatiu zvieraťa na silnom africkom slnku.

Fakt č. 7: Ak ste sa pýtali akej farby sú vlastne zebry, máme pre vás odpoveď – čierne s bielymi pruhmi! Aj keď si mnohí myslia, že je to naopak. No nedávny prieskum nadobro ukázal, že základná farba zebry je skutočne čierna.

Fakt č. 8: Rovnako ako kone, aj zebry spia postojačky.

Fakt č. 9: Ak sa pýtate kde žijú, tak už budete vedieť, že sú rozšírené v rozľahlých oblastiach južnej a východnej Afriky. Avšak, ich biotopy sa zmenšujú a vyhynuli už dokonca v dvoch krajinách, kde donedávna žili. Tými krajinami sú Lesotho a Burundi.

Fakt č. 10: Zebry sú jedne z mála cicavcov, ktoré dokážu vidieť farebne, avšak oranžovú farbu nevidia.

Fakt č. 11: Jedným z najpozoruhodnejších prírodných javov je každoročná migrácia miliónov zebier, ktoré prejdú za potravou a vodou takmer 3 000 km, a to zo Serengiti v Tanzánii do mesta Masai Mara v Keni.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.