Smutná, no krutá pravda. Ľad je na planéte dlhodobo ohrozený globálnym otepľovaním a zvyšujúce sa emisie skleníkových plynov prispievajú tiež k zvyšovaniu hladiny morí, čo je vážny problém. Spôsobujú tiež to, že teplota sa na celom svete zvyšuje.

Po nedávnom šokujúcom výskume v Grónsku odhalili vedci zo Spojeného kráľovstva, že Zem stratila od roku 1994, teda za 26 rokov, hrozivých 28 biliónov ton ľau. Výskumy z univerzít v Leedse a Edinburghu, ako aj vedci z univerzity v Londýne analyzovali satelitné snímky pólov, hôr a ľadovcov za posledných 26 rokov, aby zistili ako dlho sa topia. Avšak to, čo zistili, veru nečakali.

Foto od Pixabay

Profesor Andy Shepherd povedal: „V minulosti vedci skúmali jednotlivé oblasti – napríklad Antarktídu alebo Grónsko, kde sa topí ľad. Ale toto je prvýkrát, čo sa niekto zaoberá všetkým ľadom, ktorý mizne z celej planéty. A to, čo sme zistili, nás ohromilo.“ V dôsledku topenia ľadovcov na celom svete vedci odhadujú, že hladiny morí by sa mohli do konca storočia mohli zvýšiť až o meter. Pritom zvýšenie hladiny čo i len o centimeter znamená, že asi milión ľudí bude vysídlených zo svojho bydliska.

Topiace sa ľadovce tiež predstavujú riziko pre zdravie, pretože vymiznutie ľadového pohoria spôsobuje, že niektorí ľudia zostanú bez zdroja vody. Nie je pochýb o tom, že väčšina strateného ľadu na Zemi je priamym dôsledkom otepľovania celej planéty. Priemerná teplota sa od roku 1880 zvýšila približne o takmer 1°C. Výskum navyše ukázal, že Grónsko v roku 2019 stratilo každú minútu až milión ton ľadu. Vedci teda opäť naliehajú na to, aby ľudstvo neustále znižovalo emisie CO2.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.