Keď natrafila Zhenya na fotografiu soboľa, okamžite sa do neho zamilovala a rozhodla sa o tomto zvierati dozvedieť viac. Ukázalo sa, že soboľ má jednu z najdrahších druhov kožušín na svete. Kožušinový priemysel tak vďaka hodvábnej textúre a škále farieb od béžovej po čiernu baží po týchto maličkých zvieratách viac, ako po iných.

V Rusku rastie dopyt po srsti od soboľov, ktorá sa používa najmä na výrobu prikrýviek na posteľ alebo dokonca spodnej bielizni. Podľa správ je v krajine okolo 70 fariem, ktoré chovajú a zabíjajú pre kožušinu divých soboľov, ale aj iných zvierat. Takýto bol osud aj tohto roztomilého zvieraťa, ktoré Zhenya videla na internete a rozhodla sa ho zachrániť. „Nakoniec som sa dozvedela, že ju možno kúpiť z kožušinovej farmy. Bola by tam zomrela, tak som sa rozhodla zachrániť život malému chlpáčovi,“ povedala žena.

A teraz žijú spolu a užívajú si svoj život naplno. „Umora má ťažkú ​​osobnosť. Bývanie na kožušinovej farme si naozaj vybralo svoju daň, takže je dosť emotívna, niekedy dokonca trochu hysterická. Je tiež drzá a rada kradne veci. Avšak na druhej strane je veľmi inteligentná,“ dodala majiteľka. Po zvážení všetkých okolností však Zhenya neodporúča držať soboľa ako domáceho maznáčika. „Vyžaduje veľa času a trpezlivosti, aby s ním človek dokázal normálne žiť. Môže to trvať dokonca aj niekoľko rokov, kým si s ním začnete naplno užívať svoj život.“

Vo voľnej prírode obývajú tieto zvieratká husté lesy, v ktorých dominuje smrek, borovica, smrekovec, céder a breza v nížinnom aj hornatom teréne. Ich „domáce“ územia sa pohybujú od 4 do 30 kilometrov štvorcových v závislosti od miestneho terénu a dostupnosti potravín, niekedy zájdu aj ďalej. Sú to dobrí horolezci a lovia hlavne počas hodín súmraku, pričom najaktívnejší sú v deň párenia.

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.