Je nepopierateľným faktom, že životy žien v minulosti mal striktné pravidlá. Dokonca ženy v rovnakých krajinách viedli celkom odlišné životy. Napríklad v starovekom Grécku viedli Aténčanky životy s prísnymi pravidlami, zatiaľ čo Sparťanky si mohli užívať slobodu – mohli sa rozviesť a vlastniť pozemky.

Objavili sa však aj ženy, rebelky, ktoré sa nechceli prispôsobovať normám a nebáli sa proti nim bojovať. Dnes vám prinášame niekoľko z nich.

1. Artemisia I. z Kárie, námorná veliteľka

Kráľovná Artemisia I. z Kárie bola tvrdá, odvážna a rozhodná grécka vládkyňa, ktorú preslávila najmä jej rola v Grécko-perzskej vojne v roku 480 pnl. Bojovala na strane Peržanov ako ich námorná veliteľka.
Hovorí sa, že ju počas boja obkľúčili grécke lode, ona ich však nárazom do perzskej lode tak zmiatla, že uverili, že je jednou z nich a pustili ju.

2. Sabiha Gökçen, prvá ženská pilotka stíhačky

Sabiha Gökçen je jednou z adoptívnych dcér Mustafu Kemala Atatürka, prvého prezidenta Turecka. To však nie je dôvod, prečo sa nachádza v tomto zozname. Na základe prianie svojho otca vstúpila do Vojenskej leteckej akadémie a zúčastnila sa tréningu.
V roku 1937 sa tak stala prvou ženskou pilotkou stíhačky a zúčastnila sa 32 vojnových operácií. V Istanbule je po nej pomenované medzinárodné letisko a v Madame Tussauds má vlastnú voskovú figurínu.

3. Annie Oakley, ostrostrelkyňa

Narodila sa do chudobnej rodiny, a tak si prisvojila aj niekoľko mužských prác, ako napríklad lov. Nadobudla také skvelé lovecké schopnosti, že sa stala legendárnou ostrostrelkyňou.
Snažila sa podporovať ženy a povzbudzovala ich v tom, aby sa naučili ovládať zbrane a boli tak schopné ochrániť seba a svoje deti.

4. Donna Tobias, prvá ženská morská potápačka

Napriek tomu, že ženy mali zakázané stať sa potápačkami Amerického námorníctva, Donnina odvaha a inteligencia ohúrila nadriadených natoľko, že sa v roku 1975 stala prvou ženskou morskou potápačkou.

5. Nakano Takeko, samurajka

Nakano pochádzala z vplyvnej rodiny samurajov, musela sa však vzoprieť spoločenským normám, ktoré zakazovali ženám stať sa samurajkami. Ženy a deti učila, ako narábať s naginatou, tradičným japonským nožom.
Ženy mali zakázané aj bojovať vo vojne Bošin, preto sa Takeko rozhodla vytvoriť ženskú jednotku. Bohužiaľ, vojna jej bola osudnou, a tak v 21 rokoch prišla o život.

6. Mary Read a Anne Bonny, pirátky

Mary a Anne, vždy ruka v ruke, boli dve najobávanejšie ženské pirátky všetkých čias.
Anne sa po “chlapčenských” rokoch v detstve vydala a presťahovala na Bahamy, ktoré boli v tom čase preplnené pirátmi.
Mary prežila detstvo v chudobe a takisto sa istý čas vydávala za muža. V roku 1710 počas stretnutia so ženskou pirátkou Anne Bonny odhalila svoju pravú tvár.
Spojili sa a získali reputáciu obávaných pirátiek. Po čase ich však spolu s ostatnými pirátmi chytili a uväznili.

7. Kate Warne, prvá ženská detektívka

Kate Warne vkročila v roku 1856 do detektívnej spoločnosti Pinkerton a navždy zmenila svoj život. Je to súkromná bezpečnostná služba, ktorá dodnes funguje v Spojených štátoch.
Bola nenahraditeľná, čo sa týkalo vyšetrovaní v utajení, spriatelila sa s mnohými manželkami a priateľkami podozrivých, a tak získala dostatok dôkazov na to, aby podozrivých usvedčili. Po čase sa stala pravou rukou Allana Pinkertona. Vďaka utajeniu dokonca dokázala zmariť plánovaný útok na Abrahama Lincolna. Bola v tom jednoducho majsterka, však posúďte sami – muž, ktorého vidíte na fotografiách, je maskovaná Kate.

8. Hedy Lamarr, herečka a vynálezkyňa

Hedy Lamarr patrila k najtalentovanejším a najznámejším herečkám v dobe klasického Hollywoodu, skrývalo sa v nej však omnoho viac. Bola aj vynálezkyňou, ktorá pomohla vytvoriť dorozumievací systém používaný v 2. svetovej vojne. Táto technológia dokonca slúžila ako základ pri tvorbe Wi-Fi a GPS.

9. Valentina Tereshkova, prvá žena vo vesmíre

Premýšľali ste niekedy nad tým, kto bola prvá žena vo vesmíre? Tento titul patrí Valentine Tereshkovej, ktorá tam v roku 1963 strávila tri dni. Vtedy 26-ročná žena nemala letecký tréning, bola však známou parašutistkou. V roku 1961 sa prihlásila a na základe jej parašutistických skúseností ju vybrali.

10. Bojovníčka Khutulun

Khutulun sa ako prapravnučka Čingischána rozhodla ísť v jeho šľapajách. V tom čase bolo bežné, že mongolské ženy bojovali, Khutulun však bola najlepšia wrestlingová bojovníčka, akú kedy v Mongolsku videli a nepopierateľné boli aj jej jazdecké schopnosti.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

1 komentár

  1. Bod č.5 mate zle….. po 1. Naginata rozhodne nie je noz ale tycova zbran s dlhou cepelou a po 2. neexistuje nic ako zena samurai(samuraika) ale existovali zeny bojovnicky Onna-musha/Onna-bugeisha

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.