Pokiaľ si chcete zaobstarať novú garážovú bránu, je potrebné zvážiť hneď niekoľko dôležitých faktorov. Typov je totiž hneď niekoľko, zvoľte preto najmä podľa veľkosti garáže, dostupného priestoru a estetických požiadaviek.

Typy materiálov

Ak vyberáte novú garážovú bránu, jedným z prvých parametrov, ktoré je treba zvážiť, je materiál. Medzi najčastejšie používané materiály patrí drevo, kov a laminát, avšak aj ďalšie materiály ako hliník, sklo či meď. Každý z týchto materiálov ponúka iné vlastnosti.

Zdroj obrázka: Lomax-brany.sk
Zdroj obrázka: Lomax-brany.sk

Drevo

Drevo patrí medzi kvalitné materiály, je pomerne odolné a obľubu si získalo najmä vďaka tomu, že brány z tohto materiálu sú na pohľad veľmi atraktívne. Pôsobia jednoducho skvele. Pokiaľ sa teda rozhodujete pre drevený typ, je nutné rátať s tým, že ich treba pravidelne udržiavať. To zahŕňa pravidelné ochranné nátery. Vďaka nim bránu ochránite pred pôsobením vonkajších podmienok a predídete ich prehýbaniu, praskaniu či lúpaniu.

Oceľ

Oceľ ponúka rad výhod, prostredníctvom čoho je tento materiál vôbec tým najobľúbenejším. Ide o zaujímavý dizajn, pričom oceľová brána je nenáročná na údržbu, a navyše si zachováva svoje vlastnosti. Tento typ býva opatrený vinylovým či polyesterovým povrchom, čím možno upraviť ich vzhľad a zároveň zvýšiť aj odolnosť.

Laminát

Laminát je výrazne odolnejším materiálom oproti drevu a kovu, nie je totiž náchylný na mechanické poškodenie a vonkajšie podmienky. Hodí sa tak do prostredia s náročnými podmienkami, ktoré by mohli drevený či oceľový model poškodiť. Jednou z takýchto podmienok môže byť napríklad vysoký obsah soli vo vzduchu.

V ponuke je však celý rad ďalších materiálov, z ktorých môžete vyberať.

Zdroj obrázka: Lomax-brany.sk

Typy garážových brán

Garážové brány možno rozdeliť do niekoľkých kategórií taktiež podľa toho, ako sa otvárajú. S tým totiž veľmi úzko súvisí náročnosť na priestor. Kým niektoré varianty zaberajú minimum priestoru, pre ostatné typy je potrebný dostatok miesta a stavebné úpravy.

  • Sekčné garážové brány – Tento typ je volený najčastejšie. Ich hlavnou výhodou je, že nezaberajú príliš veľa priestoru. Vysúvajú sa totiž nahor k stropu garáže, takže nie sú potrebné stavebné úpravy. Ich podobu si môžete ľubovoľne prispôsobiť, či už ide o farbu, materiál alebo zateplenie.
  • Posuvné brány – Je možné ich prirovnať k sekčným bránam, avšak tento model zachádza do strany garáže, nie na strop. Z tohto dôvodu tento typ zaberá určité miesto vo vnútri. Ich výhodou je, že nie je potrebné otvoriť ich celé, aby ste museli prejsť.
  • Vyklápacie brány – Pri týchto bránach je potrebné mať dostatok priestoru pred vjazdom, keďže sa vyklápajú von z garáže. Na druhú stranu však ponúkajú jednoduchú montáž a spoľahlivosť.
  • Rolovacie brány – Používané sú najmä v malých garážach, keďže nepotrebujú takmer žiaden priestor navyše. Ľahko ich zrolujete k stropu garáže, pričom nikde nebudú prekážať. Záleží len na vás, či sa rozhodnete namontovať ich dovnútra alebo von.
  • Dvojkrídlové brány – Ide o klasiku, ktorá však môže byť značne nepraktická. Je totiž nutné otvárať krídla smerom von do priestoru, nehodí sa tak do všetkých garáží.
Zdroj obrázka: Lomax-brany.sk

Rýchla montáž aj v zime

Pokiaľ hľadáte perfektnú voľbu, vyberajte modely od firmy Lomax. Tie ponúkajú kvalitu a dlhovekosť, pričom ide o garážové brány na mieru. Vďaka tomu je tak umožnená skutočne rýchla inštalácia oproti iným typom, ktorú určite oceníte. I keď ide o veľkú a sofistikovanú konštrukciu, montáž nezaberie viac ako štyri hodiny.

Okrem toho nemusíte stavbu garážovej brány viac plánovať len na jar alebo jeseň, túto bránu je možné bez problémov namontovať aj počas zimných mesiacov. Nie sú totiž využívané žiadne chemické zmesi, ktoré sú obmedzené teplotou. To prináša množstvo výhod.

Vybrať si ten pravý model môže byť zložité, keďže možností je celý rad. Pokiaľ však hľadáte sofistikovanú konštrukciu, ktorá ponúka spoľahlivosť a kvalitu, potom vyberajte z modelov garážových brán od Lomax-brany.sk.

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.