Žil ešte v dobe železnej, no vedcom sa napriek toľkým rokom podarilo zistiť aké jedlo jedol pred svojou smrťou. Telo bolo objavené síce ešte v roku 1950, no až teraz odborníci preskúmali čím sa dotyčný stravoval. Pozostatky pochádzajú z dánskeho močiara a sú známe ako „Tollund Man“. 

Telo bolo objavené v močiari na dnešnom Jutskom polostrove a bolo veľmi dobre zachované. Vedci vykonali forenznú analýzu, počas ktorej skúmali tráviaci systém a taktiež jeho obsah. Zistilo sa, že muž sa obesil v roku 400 pred našim letopočtom. Predpokladá sa, že išlo o rituálnu obeť a posledné zvyšky jedla pozostávali najmä z jačmeňa, ľanu a zlata – takzvané semená potešenia, semená bledej perzikárie a tiež zvyšky ďalších 16 rastlín. 

Vedci pod vedením archeologičky Niny Nielsenovej z múzea Silkeborg vykonali opätovnú analýzu obsahu v rokoch 2019 až 2020 a štúdiu podnietili zlepšené znalosti rastlinných makrofosílií a metód analýzy obsahu čriev. Zvyšky odobrali mužovi z hrubého čreva a dospeli k záveru, že chlapík jedol výživné jedlo.  

Výskum ukazuje, že posledné jedlo zjedol 12 až 24 hodín pred smrťou. Prítomnosť semien bledej perzikárie je však dosť nezvyčajná a vedkyňa Nina to komentovala takto: „Zatiaľ nevieme či bolo požívanie odpadu z mlátenia v kuchyni z doby železnej bežnou praxou alebo či sa táto zložka používala iba pri zvláštnych príležitostiach ako sú napríklad ľudské obete“. Túto opätovnú analýzu považujú vedci za veľmi prospešnú. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.