Aj keď bol tento rok akousi lekciou učenia sa nových vecí a prispôsobovania sa nový pre každého, tak pokiaľ ide o sociálne dištancovanie, ukazuje sa, že nie sme jedinými druhmi, ktoré si držia odstup. A čo viac, upírie netopiere to robia prirodzene a vždy, keď sú choré, zatiaľ čo nám to bolo nariadené na základe pandémie.

Foto od Wikimedia

Nová štúdia odhalila, že tieto netopiere sa spoločensky dištancujú od ostatných jedincov, keď sú choré. Štúdie sa zúčastnilo celkom 31 samíc, ktoré všetky žijú v stromov v Lamanai na Belize. Vedci vpichli polovici z nich látku, ktorá im oslabila imunitu, zatiaľ čo druhá polovica jednoducho dostala soľný roztok. Zvieratá boli následne vybavené senzormi priblíženia, aby vedci mohli sledovať ich pohyb a boli schopní zistiť, ako blízko seba boli, keď sa dostali na slobodu a v nasledujúcich dňoch sa mohli vrátiť späť do svojho stromu.

Tím si časom všimol, že 16 oslabených netopierov trávilo s ostatnými 15 netopiermi podstatne menej času. Vedci Simon Ripperger, Sebastian Stockmaier a Gerald Carter v štúdii napísali: „Toto sociálne dištancovanie vyvolané chorobou môže byť dôležité pre modelovanie prenosu patogénov, keď sa sociálna sieť časom mení.“ Počas šiestich hodín po injekcii odborníci poznamenali, že choré netopiere sa spájali s menším počtom netopierov (v priemere o 4 jedincov) ako zdravé netopiere. Tieto zmeny však boli menej nápadné, keď boli netopiere mimo stromu a hľadali potravu vonku, alebo keď spali.

Vedci spojili získané údaje a zistili, že u netopierov, ktorým bol vpichnutý soľný roztok, bola pravdepodobnosť asociácie s iným kontrolným netopierom v priemere 49%, pričom pravdepodobnosť asociácie s jedným z chorých netopierov bola na úrovni 35%. Simon Ripperger z katedry ekológie, evolúcie a biológie organizmov na Ohio State University, ktorý štúdiu viedol, povedal: „Senzory nám poskytli úžasné nové okno do toho, ako sa spoločenské správanie netopierov zmenilo z hodiny na hodinu a dokonca z minúty na minútu v priebehu dňa a noci, aj keď sú ukryté v tme dutého stromu.“

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.