Veľa ľudí si myslí, že stredovek boli temné roky. Napriek všetkým stereotypom, nie každá pekná žena bola považovaná za čarodejnicu, nespochybňovali vedu a dbali na čistotu a hygienu.

1. Svadby

Nemuseli ste organizovať veľkú hostinu, aby ste si niekoho vzali. Jediná podmienka bola prítomnosť ženícha a nevesty, bolo však lepšie, ak bol prítomný aj svedok, aby sa predišlo zbytočným špekuláciám. Pár sa mohol vziať kdekoľvek, dokonca aj v krčme.
V niektorých európskych krajinách sa nezhody medzi manželmi riešil duelom. Keďže je však väčšina mužov od prírody silnejšia, mali obmedzenú možnosť sa hýbať.

2. Bohatstvo

Všetci veria, že ak bol niekto v stredoveku bohatý, určite bol šľachtic. Nie je to však celkom pravda. Aj v 13. storočí žili bohatí ľudia bez akéhokoľvek titulu, ktorí vlastnili napríklad zámok.

3. Chôdza

Do 16. storočia ľudia kráčali celkom inak. A prečo? Kvôli topánkam. Väčšina si nemohla dovoliť topánky, preto si okolo nôh obviazali látku alebo prosto chodili bosí. Tí bohatší nosili kožené topánky, ktoré však nemali poriadnu podrážku, preto cítili každý jeden kamienok. Vždy si najprv zastali na špičky, aby zistili, či je zem dostatočne bezpečná na to, aby chodili normálne.

4. Smiech

V stredoveku všetci milovali smiech. Verilo sa, že človek, ktorý sa smeje, má dobrú krv a veľký majetok. Toto “pravidlo” však začalo platiť až v 12. storočí. Dovtedy bol smiech považovaný za niečo trestuhodné.

5. Toaleta

V zámkoch boli záchody umiestnené samostatne. Keď povieme samostatne, nemyslíme tým v inej miestnosti, ale väčšinou v inej veži. A ako mohli zistiť, kde sa presne nachádza? Pod oknami boli špinavé škvrny, pretože všetok obsah sa vyhadzoval von oknom.

6. Počítače

Slovo počítač sa spája s latinským “computus”, čo predstavuje spôsob počítania dátumu Veľkej noci v kresťanskom kalendári.

7. Detstvo

baby photo
fancycrave1 / Pixabay

V stredoveku neexistovalo detstvo. Ľudia sami často nevedeli, koľko majú rokov. Novorodeniatka boli symbolom zla. Detstvo sa začalo vnímať ako samostatné obdobie až v 17. storočí. V tom istom čase sa zmenil prístup aj k bábätkám – začali ich vnímať ako čisté a nevinné bytosti, ktoré potrebujú našu ochranu.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.