Ak klimatizáciu pravidelne udržiavate, jej priemerná životnosť je 14 rokov., že na trhu je dokonca množstvo klimatizačných jednotiek, ktoré spoľahlivo fungujú už viac ako 20 rokov. 

Ak chcete, aby vám vaša alebo bytu efektívne slúžila dlhé roky, je potrebné sa o ňu pravidelne starať. Pozrite sa, aké kroky by ste mali dodržať, aby bola životnosť vašej klimatizácie čo najdlhšia. 

 

Profesionálny servis raz za rok

 

Raz do roka je potrebné, aby bola alebo domu odborne vyčistená a podrobená servisnej prehliadke. Na tento úkon si vždy privolajte profesionálnu pomoc. Pravidelnú ročnú servisnú prehliadku máte so ZSE Klima Bezstarosti počas celého obdobia platnosti zmluvy v cene klimatizácie. Neudržiavaná klimatizácia má oveľa vyššiu spotrebu elektrickej energie a znižuje účinnosť celého chladiaceho systému.

Táto každoročná preventívna prehliadka zaručí optimálny výkon klimatizácie, úsporu prevádzkových nákladov a zároveň slúži ako prevencia pred poruchami. Najvhodnejšie je vykonať tento servis pred letnou sezónou. Preto, ak máte doma klimatizáciu, je najvyšší čas objednať sa na servisnú prehliadku. 

Pravidelný odborný servis vykonávaný certifikovanou firmou nielen predlžuje životnosť klimatizácie, ale je zároveň aj podmienkou získania záruky na zariadenie. Odborná servisná prehliadka zahŕňa:

 • vizuálna obhliadka vonkajšej a vnútornej jednotky,
 • čistenie filtra vnútornej jednotky,
 • čistenie výmenníka vonkajšej jednotky
 • vizuálna kontrola elektrických častí zariadenia
 • kontrola správnej funkcie zariadenia
 • kontrola tesnosti spojov a kotvenia
 • diagnostika porúch zariadenia

 

 

Pravidelná domáca kontrola

 

Najmä počas leta by ste mali sem-tam skontrolovať vnútornú jednotku klimatizácie aj sami. Vonkajší vzduchový filter i povrch jednotky môžu byť zanesené prachom a nečistotami. Práve znečistené vzduchové filtre bývajú príčinou nízkeho výkonu klimatizácie a vyššej spotreby elektrickej energie. Vychladený vzduch nemôže cez neudržiavanú klimatizáciu správne prúdiť a zariadenie sa musí prispôsobiť zvýšením svojho výkonu, a tým aj vyšším odberom elektrickej energie.

Takéto základné čistenie zvládnete podľa priloženého návodu aj sami.

 • Klimatizáciu pred čistením odpojte z elektrickej siete. 
 • Vzduchový filter povysávajte a umyte vlažnou vodou a čistiacim prostriedkom. Následne ho nechajte voľne vyschnúť, mimo priameho slnečného žiarenia. 
 • Povrch klimatizačnej jednotky poutierajte vlhkou handričkou. 
 • Vzduchové filtre ani žiadne iné časti klimatizácie nevkladajte do umývačky. 
 • Pri domácej údržbe klimatizácie sa vždy riaďte pokynmi výrobcu, ktoré sú uvedené v návode na obsluhu. 

Ak vlastníte klimatizáciu s funkciou samočistenia, jednoducho spustíte program a  nemusíte si robiť ďalšie starosti.

 

Pravidelná starostlivosť o vonkajšiu jednotku

 

Nezabúdajte, že má i vonkajšiu jednotku. Tú síce nemáte na očiach, no jej čistenie je rovnako dôležité, ak chcete, aby vám klimatizácia slúžila čo najdlhšie. Okolo vonkajšej jednotky by ste mali zabezpečiť dostatok priestoru na prúdenie vzduchu. Ak je umiestnená na balkóne alebo terase, neprikrývajte ju, ani neukladajte pod kusy nábytku. 

Pravidelne ju kontrolujte a čistite od hrubých nečistôt, napríklad lístia. Povrch môžete poutierať navlhčenou handričkou.

Domáca starostlivosť a profesionálny servis predlžujú životnosť klimatizačných zariadení. Do opráv klimatizácie, o ktorú sa nestaráte, budete musieť časom investovať nemalú sumu. Pravidelnou údržbou sa vyhnete jednému i druhému scenáru.

 

Zdroj:

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.