V Nemecku sa na hazardné hry vždy uplatňovali veľmi prísne a zložité pravidlá. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sú prijaté na celoštátnej úrovni, čo je typické pre väčšinu ostatných európskych krajín, no v prípade Nemecka ide tak trochu o mix regulácie na úrovni štátu a jednotlivých spolkových krajín. V roku 2021 boli vydané nové pravidlá pre hazardné hry a celkom nedávno Severné Porýnie-Vestfálsko konečne povolilo online hazardné hry na úrovni spolkovej krajiny, len ako 2. spolková krajina vôbec. V tomto článku sa pozrieme na to, čo to znamená pre túto spolkovú krajinu a pre hazard v Nemecku ako celku.

Nemecko
fotka od hoch3media na Unsplash

Ako sa v súčasnosti v Nemecku regulujú hazardné hry?

 

V Nemecku sa na hazardné hry vždy uplatňovali veľmi prísne a zložité pravidlá. Veľmi obmedzovali hráčov a neboli také voľné ako vo väčšine iných európskych krajín. Rastúca kritika zo strany nemeckých hráčov bola možno tiež jedným z dôvodov, že sa v roku 2021 zaviedli nové pravidlá (zákon GlüStV) a povolili sa online hazardné hry na celoštátnej úrovni.

 

Zákon GlüStV nadobudol účinnosť od 1. júla 2021 a umožňuje spoločnostiam nakupovať licencie na športové stávkovanie, dostihové stávky, hracie automaty a poker. Bola zriadená nová agentúra pre dohľad nad hazardnými hrami s názvom Spoločný úrad pre hazardné hry, aj keď má začať fungovať až v roku 2023. Dovtedy bude počas prechodného obdobia hazardné hry riadiť sasko-anhaltský úrad.

 

Hoci nová regulácia umožňuje, aby online kasína v Nemecku fungovali podľa prísnych pravidiel, jednotlivé spolkové krajiny si môžu vybrať, či online kasína povolia alebo nie. Od zavedenia nových pravidiel, bolo Šlezvicko-Holštajnsko jedinou spolkovou krajinou, ktorá povolila online hazardné hry. Nedávno sa však pridalo Severné Porýnie-Vestfálsko a je teda druhou spolkovou krajinou, ktorá na svojom území povolila prevádzku online kasín.

Čo sa stalo v Severnom Porýní-Vestfálsku?

 

Krajinský parlament Severného Porýnia-Vestfálska schválil zákon, ktorý online kasínam povoľuje fungovať v celej spolkovej krajine. To však neznamená, že si tam online kasíno môže otvoriť hocikto; v súčasnosti je povolených iba päť kasínových licencií. Činnosť vybraných prevádzkovateľov online kasín bude pod prísnym dohľadom, lebo ochrana hráčov je stále hlavnou prioritou spolkovej krajiny.

 

Za nový zákon hlasovali najmä dve dôležité strany: liberálna Strana slobodných demokratov (FDP) a Kresťanskodemokratická únia (CDU). Proti bola Strana zelených a Sociálnodemokratická strana (SPD) a strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) sa zdržala hlasovania. No vzhľadom na počet poslancov jednotlivých strán zákon prešiel.

 

Európska komisia tieto iniciatívy v oblasti hazardu tiež rýchlo schválila bez námietok.

Prečo to prešlo?

Zákony o hazardných hrách sa vo svete často menia. Obvykle preto, že sa mení spoločnosť, ľudia sú menej nábožensky založení a otvorenejší. Veľkú úlohu nepochybne zohráva aj zámer potlačiť hazardné hry offshore a to z jednoduchého dôvodu.

 

Keď sú hazardné hry legálne, je okolo nich vo všeobecnosti menej nelegálnych aktivít, ako je manipulácia, podvody a nekalá reklama. Tieto aktivity neprospievajú krajine ako celku; výhodné sú len pre ľudí, ktorí na nich majú priamy podiel. Zvyšujú tiež úroveň kriminality a často, keď sa výskyt konkrétnej trestnej činnosti zvýši, ruka v ruke s ňou idú aj ďalšie. Preto Severné Porýnie-Vestfálsko verí, že je v najlepšom záujme krajiny mať regulovaný hazard, a nie taký, ktorý je založený na offshore aktivitách.

Čo tieto zmeny znamenajú pre nemecký hazardný priemysel?

 

Zmeny by mali pomôcť regulovať hazard v krajine a ich cieľom je obmedziť hranie v zahraničných kasínach a v cudzích krajinách.

 

Hoci online hazardné hry dostali v Nemecku zelenú, hlavným cieľom je vytvoriť súbor pomerne prísnych predpisov (v porovnaní s inými európskymi krajinami) navrhnutý tak, aby chránil hráčov pred nástrahami patologického hráčstva. Hráči si napríklad musia nastaviť mesačný vklad, ktorý nesmie prekročiť 1000€. Hráči nesmú pristupovať na rôzne stránky s hazardnými hrami súčasne a musia medzi hernými kolami čakať.

 

Takže hoci sú hazardné hry povolené, prijaté nariadenia a pravidlá budú hráčov stále výrazne obmedzovať. Je tu v zásade celý rad ďalších výziev pre nemeckých hráčov a mnohí z nich už vyjadrili obavy zo striktnosti nových predpisov. V najbližších mesiacoch a rokoch preto budú potrebné ďalšie aktualizácie legislatívy, aby sa problémy dali v plnej miere vyriešiť a spomínané ciele splniť.

Kasína, ktoré sú iba online

 

Treba tiež zdôrazniť, že tento zákon sa vzťahuje iba na online kasína. Tie si v posledných rokoch získali veľkú popularitu, keďže niektorí ľudia majú pre Covid-19 stále obavy zúčastňovať sa na spoločenských stretnutiach. Virtuálne kasína sú v bezpečí pred prípadnými ďalšími lockdownami, ak by sa objavil nový variant vírusu.

 

Svet online kasín v posledných rokoch skutočne zaznamenal nárast, pretože čoraz viac ľudí si svoje podnikanie aj zábavu preniesli do online prostredia. V online kasínach môžete mať veľmi podobné zážitky z hrania hazardných hier a dokonca si užívať aj extra výhody ako bonusy bez vkladu.

 

Niektorí ľudia dokonca preferujú online kasína a užívajú si výhody, napríklad že nemusia vychádzať z domu a skúšať šťastie v hazardných hrách! V nasledujúcich rokoch sa očakáva prudký nárast hrania v online kasínach, takže proaktívne konanie Severného Porýnia-Vestfálska by malo nemeckému hazardnému priemyslu výrazne pomôcť.

Záver

 

Keďže sa situácia neustále mení, myslíme si, že súčasné pravidlá hazardných hier v Nemecku sa ešte budú musieť upravovať. Moderná spoločnosť vo všeobecnosti vyžaduje, aby sa zodpovedné hranie stalo pre dospelých slobodnejším a prístupnejším.

 

Nemecký právny rámec však už teraz obsahuje množstvo pravidiel, ktoré ľudí chránia pred patologickým hráčstvom. Veľmi ľahko by sa však mohli stať kontraproduktívnymi, keďže mnohí hráči s novými obmedzujúcimi pravidlami nie sú spokojní. Tieto potenciálne problémy treba dôsledne zvážiť a prípadne riešiť. Osveta je pravdepodobne efektívnejšia ako striktné pravidlá, pretože tie skôr ľudí vedú k rebélii a môžu ich motivovať, aby používali alternatívne riešenia.

 

Až čas ukáže, aký vplyv budú mať nové nemecké regulácie hazardných hier na krajinu, no obyvatelia Severného Porýnia-Vestfálska si konečne môžu užiť legálne online hazardné hry!

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.