Najdiskutovanejšou témou septembrového podujatia vo Vysokých Tatrách v rámci Európskeho týždňa mobility bolo vytváranie bezemisných zón. Ministerstvo dopravy a výstavby SR spoločne s organizáciou driving.digital stoja za touto iniciatívou. Jej cieľom je do roku 2030 vybudovať vo Vysokých Tatrách, ale aj v iných mestách Slovenska, iteligentné bezemisné zóny. 

„Tatry majú tú moc opäť naštartovať niečo veľké, urobiť zo Slovenska svetového lídra s čistými a zdravými mestami a regiónmi aj vďaka uplatneniu zelených a digitálnych inovácií v doprave a ďalších odvetviach našej ekonomiky,“ vyjadril sa Igor Šenkarčin, iniciátor projektu Tatry 2030 a riaditeľ združenia driving.digital. 

Zdroj: pixabay

Základom tohto projektu bude obmedziť vjazd individuálnej dopravy, vybudovať veľkokapacitné záchytné parkoviská, zabezpečiť v blízkosti diaľníc a železníc napojenie verejnej dopravy obsluhovanej ekologickými autobusmi, elektrickými zubačkami a električkami, ekologickými hotelovými minibusmi. Riešením by boli aj cyklotrasy so širokou ponukou požičovní bicyklov a elektro-bicyklov a kvalitnou digitálnou a komunikačnou podporou.

Podľa slov Štefana Bieľaka, právnika obce Štrba , je potrebný na takýto veľký projekt celý rozvojový plán a stratégia, podľa ktorej sa bude následne postupovať. Bieľak sa vyjadril, že kľúčovú úlohu tvorcu by mal zohrať Prešovský a Žilinský samosprávny kraj. Na dotiahnutie projektu do úspešného konca bude podľa neho potrebný aj politický líder. 

Keďže bol na tomto podujatí vo Vysokých Tatrách o projekt záujem, je možné, že sa výstavba prvých inteligentných bezemisných zón uskutoční už v najbližších rokoch. „Poďme o tom hovoriť, to je základ. Poďme sa spájať, to je druhý dôležitý krok, a poďme si hovoriť pravdu,“ povedal minister Andrej Doležal. Svojimi slovami vyjadril to najdôležitejšie, čo bude potrebné zmeniť, aby čisté a inteligentné bezemisné zóny na Slovensku mohli byť realitou už v roku 2030. 

ZDROJ

 

 

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.