Známky mimozemského života boli na Venuši zaznamenané po tom, čo vedci objavili v oblakoch nad povrchom planéty vzácne molekuly. Molekuly objavené v oblakoch Venuše naznačujú, že kolónie živých mikróbov žijú v prostredí bez kyslíka.

, Známky po mimozemskom živote sa našli na planéte Venuša – hlásia vedci
Foto od Wikimedia

Vedci dlho predpokladali, že život by mohol prežiť v atmosfére Venuše, pretože má oveľa miernejšie podnebie v porovnaní s povrchom planéty, o ktorej sa predpokladá, že má viac ako 400°C. Tento nový objav prišiel od medzinárodného tímu astronómov pod vedením profesorky Jane Greavesovej z Cardiffskej univerzity. Profesorka Jane a jej tím ohlásili objav plynného fosfínu v týchto vysokých oblakoch, teda molekule, ktoré na Zemi produkujú mikróby žijúce v podobných prostrediach bez obsahu kyslíka. Molekuly, ktoré pozostávajú z atómov vodíka a fosforu, boli prvýkrát objavené z ďalekohľadu neďaleko vrcholu Mauna Kea na Havaji.

K celej situácii sa vyjadrila aj samotná profesorka takto: “Bol to experiment vymyslený skutočne z čistej zvedavosti. Myslela som si, že dokážeme vylúčiť extrémne scenáre ako sú mraky plné organizmov. Keď sme však dostali prvé náznaky, že sa nad Venušou nachádza fosfín, bol to šok!”

Tímu sa podarilo potvrdiť prítomnosť fosfínu a potom vykonali niekoľko testov s cieľom zistiť odkiaľ pochádza. Dr. William Bains z Massachusettského technologického inštitútu zistil, že neexistuje spôsob ako produkovať množstvo fosfínu objaveného v atmosfére Venuše. Nový objav ponúka potenciálne vysvetlenie tmavých mramorových pruhov, ktoré možno vidieť na povrchu Venuše. Predpokladá sa, že pruhmi môžu byť nedávno objavené mikróby, ktoré žijú v oblakoch pri príjemných 30°C. Mraky sú však veľmi kyslé a sú tvorené 90% kyselinou sírovou. Je to teda atmosféra, v ktorej je ťažké, až nemožné prežiť.

Profesorka Emma Bunce teraz žiada o novú misiu na Venušu, aby vedci mohli preskúmať ich nové objavy. Emma sa k tomu vyjadrila takto: “Kľúčovou otázkou vo vede je, či existuje život mimo Zeme a objav profesorky Jane Greavesovej a jej tímu je kľúčovým krokom vpred v pátraní po odpovedi na túto otázku. Som obzvlášť rada, že vidím britských vedcov, ktorí vedú taký dôležitý výskum a niečo, čo je pádnym dôvodom pre návrat vesmírnej misie na Venušu.” Očakáva sa, že mikrobiálny život nájdený v oblakoch Venuše bude veľmi odlišný od života na Zemi.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.