Zopár dôvodov prečo by ste mali prestať s vypúšťaním balónov do vzduchu

901

Balóny sú často neodmysliteľnou súčasťou takmer každej narodeninovej párty a milujú ich najmä deti, no jednu vec by ste si mali uvedomiť. Ak vám záleží na planéte a zvieratách, ta mali by ste s vypúšťaním balónov nadobro prestať. Už beztak spôsobujú obrovské problémy a to nehovoriac o tom, že ak balón vypustíte, tak raz aj tak padne na zem a môže na to doplatiť napríklad nič netušiace zviera. Nezisková organizácia s názvom Balloons Blow upozornila na tieto a ďalšie hrozby, ktoré touto aktivitou spôsobujeme.

Balóny predstavujú jedno z najväčších rizík pre morských živočíchov

Podľa štúdie uskutočnenej na Tasmánskej univerzite predstavujú balóny vôbec najväčšiu hrozbu pre morské vtáky. Rovnakí vedci skúmali príčiny smrti 1733 morských vtákov rôznych druhov a zistili, že 1 z 3 vtákov prehltol kus tejto hmoty. Okrem toho existujú aj ďalšie výskumy, ktoré upozornili na 5 faktov a tie hovoria o tom, prečo sú balóny také nebezpečné a tiež čo by ste mali vedieť:

– balóny dokážu preletieť obrovské vzdialenosti,
– zvieratá sa do nich ľahko zamotajú alebo zjedia ich pozostatky,
– ekologické balóny nie sú riešením,
– prispievajú k úmrtnosti zvierat,
– naučte sa s balónmi správne zaobchádzať.

Balóny sa vracajú na zem alebo na more a často si ich voľne žijúce zvieratá mýlia s jedlom. A to nielen vtáky, ale aj morské korytnačky, delfíny, veľryby, ryby a mnohé iné, ktorým sa kusy balónov reálne našli v bruchu. 

Balóny z latexu a fólie nie sú biologicky odbúrateľné

Je síce pravda že latexové balóny sa považujú za odbúrateľné, avšak ich rozklad trvá 4 až 6 rokov. Je to viac ako dosť času na to, aby narobili zvieratám veľké problémy. Fóliové balóny sú ešte horšou voľbou, pretože tie sa nerozkladajú, resp. sa rozkladajú dlhé roky a sú tak doslova vážnymi nepriateľmi životného prostredia.

Existujú ekologické alternatívy

Balóny sa často spájajú s oslavou života a používajú sa ako dekorácia na rôzne druhy udalosti, akými sú napríklad narodeniny či svadba. Mali by sme si však viac uvedomovať ich škodlivé účinky pre životné prostredie a voľne žijúce zvieratá. Nikdy by sme ich preto nemali vypúšťať do vzduchu, ale riadne ich zneškodňovať. Aj balóny sa navyše dajú nahradiť niečim zmysluplným, napríklad bublifukmi, šarkanmi či ventilátormi, ktoré rozfúkavajú ľahké kvetiny.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre