Plast je zlo. O jeho ničivých účinkoch pre životné prostredie sa píše čoraz viac. No častokrát sa stáva, že na obmedzenie jeho používania na dovolenkách akosi pozabúdame. Nemalo by nám to byť ľahostajné a ak chcete vedieť, akým spôsobom výrazne obmedzíte používanie plastových predmetov, máme pre vás zopár užitočných rád.

straw fotografia
Foto od Martin Terber

Lietajte s rozumom

Už samotné lietanie je pre životné prostredie neekologické, no mnohé letecké spoločnosti k tomu ešte pridávajú. Počas letu totiž využívajú mnoho zbytočných plastov. Už len to, ak požiadate posádku, aby vám opakovane naplnila tú istú fľašu, zmiernite používanie plastových pohárov, slamiek a iných plastov. Ak nemáte k dispozícii vlastnú fľašu, držte si rovnaký pohár počas celého letu. Alebo ak máte možnosť, využite letecké spoločnosti ako napr. Alaska Airlines alebo Qantas, ktoré obmedzujú používanie plastov. Spoločnosť Ryanair sa zas zaviazala, že do roku 2023 nebude využívať žiadne plastové predmety.

Zvoľte zodpovedné cestovné kancelárie

Áno, existujú aj také, ktorým znečisťovanie našej planéty nie je po vôli. Niektoré pomáhajú s minimalizovaním používania plastov, s dodávaním opakovane použiteľných vreciek a rôznym spôsobom pomáhajú redukovať tento nežiadúci odpad.

Ekologické ubytovanie

Funguje stále viac hotelov, ktoré sa zaviazali k udržateľnosti a uľahčia vám vyhnúť sa plastom napr. tým, že poskytujú filtrovanú vodu pre vašu vlastnú fľašu, alebo ponúkajú alternatívu k plastovým slamkám v bare. Stále viac hotelov poskytuje aj opakovane použiteľné dávkovače.

organic bottles fotografia
Foto od verchmarco

Ženy a menštruácia

Je známe, že vložky a rôzne iné potrebné veci pri ženskej menštruácii sú takisto veľmi nešetrné k životnému prostrediu. Preto ak môžete, využívajte napr. tampóny z organickej bavlny, ktoré sú oveľa šetrnejšie, ako každá vložka zabalená individuálne.

Cestovné potreby bez plastu

Miliarda plastových zubných kefiek končí každoročne na skládke. No nemusí to tak byť. V dnešnej dobe si už môžete zaobstarať biologicky odbúrateľné zubné kefky vyrobené z bambusu, ktoré sú skvelou alternatívou.

Autor: zaujimavysvet

Konverzácia 

V prípade, že ste zhovorčivý resp. máte možnosť rozprávať sa s miestnymi zamestnancami či rovno s manažérmi podnikov a pod., navrhnite im, aby zvážili investovanie do ekologickej alternatívy plastových pohárov, slamiek a iných predmetov. Existuje totiž množstvo ekologicky zameraných podnikov a možno práve takýmto spôsobom prispejete k ich zlepšeniu, či vnuknete nápad, ktorý prispeje k zmene.

Pripojte sa k upratovaniu

Vráťte niečo destináciám, ktoré navštívite a to tak, že sa pripojíte k čisteniu pláži alebo sami vezmete iniciatívu do vlastných rúk a oslovíte ľudí, ktorí vám z podobnými aktivitami pomôžu.

Nakupujte na trhu

Veľkokapacitné reťazce sú známe tým, že balia potraviny do nepotrebných plastov. Môžete sa tomu vyhnúť napr. nakupovaním na trhoch s čerstvými výrobkami (nezabudnite na vlastnú opakovane používanú tašku).

the market fotografia
Photo by Pexels

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.