A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, aký starý je každý atóm vo vašom tele a tiež aj to, koľko šálok kávy sa vypije na celom svete každý deň.

 

,,Malária je jedno z najvýznamnejších infekčných ochorení, ktoré ročne zabije viac ako milión ľudí, pričom celkovo ročne ochorie na maláriu až 300 miliónov ľudí. Chorobu spôsobuje parazitický prvok z kmeňa Apicomplexa a prenášačom na ľudí je komár rodu Anopheles. U nás sa ochorenie nevyskytuje, naopak najviac je rozšírené v tropických a subtropických oblastiach, typicky najmä v Afrike. Pôvodcu malárie objavil francúzsky lekár Charles Louis Alphonse Laveran už v roku 1907.“

,,Keď o neho začala mať záujem Americká vláda, ktorá ho chcela súdiť pre obchody z drogami, musel vymyslieť nejaký plán. Nechcel, aby ho vydali do Ameriky. Preto sa Escobar za pomoci právnikov dohodol s Kolumbijskou vládou o treste. Pôjde do väzenia, ale do vlastného, a to na päť rokov. Na oplátku ho nevydajú do Ameriky.Postavil si teda vlastné „väzenie“ vybavené jacuzzi, barom, vodopádom a futbalovým ihriskom. Užíval si tu naplno divoké párty plné zábavy a neviazaného sexu. Všetko by bolo fajn, keby aj vo väzení nedochádzalo k vraždám nepohodlných. Keď sa toto dozvedela vláda Kolumbie, rozhodla sa konať. Escobar však ušiel z väzenia vďaka tomu, že si vzal ako rukojemníkov vládnych úradníkov. Stal sa štvancom. Šla po ňom nielen vláda, ale aj skupina tvorená jeho nepriateľmi.Druhého decembra 1993 nastal osudný deň. Armáda vypátrala Escobara skrývajúceho sa v Medellíne v chudobnejšej štvrti. Nastala prestrelka a naháňačka po strechách budov. Guľke však predsa len neunikol a jeho kráľovstvo sa po jeho smrti začalo rozpadať. K tomu prispel aj nepriateľský Cali Cartel.“

 

Zdroje 1234567

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.