Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko dažďa spadne na Zem každú jednu minútu a tiež aj to, akí ľudia mávajú vyššiu toleranciu alkoholu.

 

,,Káva znižuje riziko depresie, takže šálka tohto moku Vám určite pomôže cítiť sa lepšie. Krátkodobé účinky ste už na sebe pravdepodobne spozorovali, avšak vedci tvrdia, že káva skutočne zlepšuje naše celkové mentálne zdravie.Čím viac kávy pijete, tým je menšia šanca, že budete mať depresiu – riziko môže byť znížené až o 20%. Káva taktiež znižuje riziko samovraždy, čo je samozrejme spojené s jej antidepresívnymi účinkami. Ak máte zlú náladu, dajte si šálku kávy – a potom ďalšiu. Pomôže to, sľubujeme!“

,,Ak zemiaky prichádzajú do styku so svetlom, vytvárajú chlorofyl a takzvané glykoalkaloidy. Sú určené na ochranu rastlín pred prirodzenými nepriateľmi a škodcami ako je hmyz, huby alebo baktérie. Aj glykoalkaloidy sú pre nás toxické. Zemiaky produkujú najmä glykoalkaloid solanín. Ten brzdí enzýmy, zodpovedné za funkcie nervového systému. Navyše, solanín môže aj zničiť bunkové membrány a nepriaznivo ovplyvniť priepustnosť čriev. Zelené sfarbenie zemiakov je dobrým indikátorom solanínu v zemiakoch. Avšak nie je to spoľahlivé, keďže zelené farbivo chlorofyl a solanín sa produkujú nezávisle od seba. Ako rýchlo zemiaky ozelenejú, závisí vždy od odrody.“

 

Zdroje 1234567

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.