V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, ktorý sval je ako jediný v tele človeka pripevnený k telu iba z jednej strany a tiež aj to, koľko rokov mal v čase zvolenia najmladší pápež všetkých čias.

 

,,Benedikt IX. bol prvýkrát zvolený za pápeža ako štrnásťročný v roku 1032 vďaka úplatkom kúrie, ktoré zrealizoval jeho otec, v tých časoch „skutočný pán Ríma“.Prináleží mu aj ďalší primát – bol pápežom v troch rozličných obdobiach. Po prvý raz prišiel o pápežský stolec vďaka politickým prieťahom, druhýkrát sa vzdal pápežského titulu, lebo sa údajne chcel oženiť, no opäť v tom bola politika. Pápežský titul predal svojmu nasledovníkovi za 1500 libier zlata.Tretíkrát sa stal pápežom v novembri 1047, išlo o výsledok kompromisu medzi súperiacimi politickými frakciami, no o osem mesiacov o svoj stolec prišiel a bol z Ríma vyhnaný.Do smrti sa snažil svoj titul získať naspäť, ale už sa mu to nepodarilo. Zomrel ako mních v kláštore.“

,,Monowi, ktorú založili českí imigranti hľadajúci svoj americký sen, je na kolenách. Neopúšťa ju jedine pani Eilerová, ktorú dennodenne obklopujú ruiny domov kedysi kypiacich životom.Mestečko je ukážkovým príkladom najväčšej migrácie v dejinách USA. Posledných 50 rokov sa ľudia sťahujú z dedín do miest a vidiek ostáva opustený. „Keď zomriem, Monowi opustí aj posledná živá duša,“ povedala Eilerová v jednom z rozhovorov. Nepredpokladá, že by sa do jej mestečka ešte niekto prisťahoval. Podobných vymierajúcich sídiel sú v USA tisíce.Život 72-ročnej obyvateľky a zároveň starostky mestečka je pomerne bizarný. Raz ročne zaplatí do obecnej kasy dane, vďaka ktorým udržiava v chode pouličné svetlá a zopár ďalších verejných zariadení. Taktiež je jedinou zamestnankyňou posledného fungujúceho podniku, monowijskej krčmy.“

 

Zdroje 1234567

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.