A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, ako často niekto na svete spácha samovraždu a tiež aj to, ako dlho je už vo výstavbe známy chrám Sagrada Familia.

 

,,Sagrada Família je najznámejším dielom katalánskeho architekta Antonia Gaudího a najvyhľadávanejšie pamiatkou Barcelony, hlavného mesta Španielska. Práce na dosiaľ nedokončenom chráme Svätej rodiny stále prebiehajú, ale postupujú pomaly, pretože sú od začiatku financované iba z darov a príspevkov. Gaudí venoval svojmu vrcholnému dielu všetok svoj architektonický talent a kreativitu, hoci predtým vytvoril mnoho ďalších originálnych a bizarných stavieb, ktoré sa medzi rokmi 1984 a 2005 stali súčasťou zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.Počiatky chrámu Svätej rodiny siahajú do roku 1866, prvý kameň bol však položený 19. marca 1882, na sviatok svätého Jozefa. Vtedy začali stavebné práce trvajúce až do dnešných dní. Cieľom neobyčajného stavebného diela bolo podnietiť návrat k učeniu rímskokatolíckej cirkvi. Stavba sa začala na základe návrhu prvého architekta chrámu – Francisca de Paula del Villar y Lozano. Kvôli nezrovnalostiam s promotérmi prešiel projekt v roku 1883 do rúk Antonia Gaudího, ktorý mu venoval veľa energie. V roku 1926 zomrel a ukázalo sa, že by bolo nemožné pokračovať v stavbe v jeho duchu. S najväčšou pravdepodobnosťou by totiž Gaudí neponechal prírodné sfarbenie kameňa, nakoľko miloval farby a väčšina jeho prác vykazuje nadmerné používanie pestrých tónov.“

,,Vedci sledovali osud dvanástich dobrovoľníkov, ktorí fajčili cigarety. Zistili, že fenantrén, obsiahnutý v cigaretovom dyme, spôsobuje, že sa v krvi tvoria jedovaté látky, známe ako ničitelia DNA, ktoré spôsobujú mutácie vyvolávajúce rakovinu. U fajčiarov sa rozvinulo maximálne množstvo tejto toxickej látky v časovom rámci, ktorý prekvapil aj samotných vedcov. Stačí len 15 až 30 minút po skončení fajčenia. Výskumníci tvrdia, že efekt je tak rýchly, že je to ekvivalentné s vstreknutím injekčnej látky priamo do krvného riečiska.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.