A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko aplikácií v Apple Store nebolo nikdy stiahnutých a tiež aj to, koľko koňov zahynulo počas prvej svetovej vojny.

 

,,V septembri 2001 teroristi z Al-Kajdá, ktorým ochranu poskytoval v Afganistane Taliban, zaútočili na Spojené štáty. Za niekoľko týždňov so súhlasom Bezpečnostnej rady OSN medzinárodná koalícia na čele s USA a s podporou miestnych síl zvrhla vládu radikálov. Lenže od 11. septembra 2001 prešlo viac ako 17 rokov. Znamená to, že do amerických ozbrojených síl sa už môžu hlásiť ľudia, ktorí v čase útoku na Svetové obchodné centrum a Pentagon ešte ani neboli na svete. A vojna v Afganistane pokračuje. Preto jej niektorí komentátori už hovoria nekonečná. V krajine v rámci operácie NATO Rozhodná podpora slúži aj 36 slovenských vojakov.“

,,Všetko sa začalo nevinne, úprimnou snahou pomôcť priateľovi. Dr. Ernst von Fleischl-Marxow sa porezal pri pitve. Dostal vážnu infekciu a poranený prst musel ísť preč. Toto však nestačilo a Marxow trpel hroznými bolesťami, ktoré tíšil morfiom, na ktorom si vybudoval závislosť. Freud sa rozhodol mu pomôcť a dohodli sa, že Fleischl-Marxow nahradí morfium vtedy novinkou, kokaínom. Samozrejme, Freud, ako bolo vtedy dobrým zvykom, skúšal túto terapiu na sebe. Freud počas niekoľkých týždňov bral dávky kokaínu v množstve 0,05 – 0,1 gramu a skúmal jeho efekt. Dokonca o kokaíne napísal štúdiu Über Coca. Bola to vlastne prvá významnejšia Freudova vedecká publikácia, Freud tvrdil, že kokaín môže byť efektívnym liekom pri liečbe závislosti na morfiu či alkohole. Freudovi však jeho práca Über Coca nepriniesla očakávanú vedeckú slávu. Nedokázal totiž preukázať schopnosť kokaínu tlmiť bolesť (to dokázal až jeho kolega Carl Koller, za čo získal aj vedeckú slávu).“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.