V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, koľko minút strávených maznaním s mačkou alebo psom môže znížiť hladinu stresu a tiež aj to, koľko peňazí má spoločnosť Apple.

 

,,Výskum vedcov z Washingtonskej univerzity ukázal, že už 10-minútové hladkanie a maznanie sa so psom alebo mačkou môže výrazne znížiť hladinu stresového hormónu – kortizolu. Ich výskumu sa zúčastnilo 249 náhodne vybraných vysokoškolských študentov, ktorí sa často stretávajú so stresom a pocitmi úzkosti.  Študenti boli počas trojmesačného výskumu rozdelení do štyroch skupín: jedna skupina sa každý deň na 10 minút hrala so psami a mačkami, druhá ich pri tom iba pozorovala, tretej ukazovali len obrázky a štvrtá žiadne zvieratko nevidela. Hladinu kortizolu im merali každý deň trikrát. Ráno hneď po prebudení, 15 minút pred stretnutím či pozorovaním zvieratiek a 25 minút po.Ukázalo sa, že kortizol najvýraznejšie klesol u študentov, ktorí mali možnosť zvieratká hladkať a maznať sa s nimi. Hladina stresového hormónu sa však výrazne znížila aj u tých, ktorí maznanie len pozorovali a počúvali.“

,,Pobyt na čerstvom vzduchu stimulujem obranyschopnosť organizmu ,teda priaznivo vplýva na zdravie. Rovnako sa však aj zvyšuje celkový pocit šťastia. Vonkajšie prostredie bez rušivých vplyvov (mobil, tablet, TV a podobne) prispieva k lepšej nálade , menšiemu stresu a znižujú sa i depresívne pocity.“

 

Zdroje 1234567

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.