A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, čo môže zbystriť pamäť a zabrániť demencii a tiež aj to, aká vysoká je úmrtnosť na uhryznutie hadom čierna mamba.

 

,,Jed, ktorý mamba čierna používa, je veľmi silný a toxický. Na jedno uhryznutie spotrebuje priemerne 100 až 120 miligramov. Dokáže však vypustiť až 400¤mg, pričom smrteľná dávka pre dospelého človeka je 10 až 15¤mg. Úmrtnosť na uštipnutie mambou čiernou je teda takmer 100-percentná. Len málo obetí má to šťastie, že dostanú protijed. Ten je vzácny, drahý a zvyčajne ho pri sebe majú len ľudia, ktorí berú do úvahy možnosť stretnutia s mambou čiernou.Čierna mamba je teritoriálny had, ktorý bežne pred nebezpečenstvom ustupuje. Keď sa však cíti ohrozený, stáva sa veľmi agresívnym, najmä v prípade, že sa hrozba nachádza medzi samotným hadom a jeho príbytkom. Ak je mamba útočne naladená, vztýči hlavu do čo najvyššej výšky. Len niekedy sa v tejto pozícii pozerá človeku z očí do očí.“

,,Nedávne štúdie ukázali, že fyzická aktivita zlepšuje pamäť. Navyše, predstavuje veľmi účinnú prevenciu proti Alzheimerovej chorobe a demecii. Vedci až doposiaľ nevedeli, vďaka čomu vznikajú tieto benefity. Podľa výskumníkov pod vedením Kolumbijskej univerzity ide o pozitívny dôsledok pôsobenia hormónu s názvom irisín. Pri fyzicky náročných aktivitách sa môžu uvoľňovať endorfíny – hormóny zlepšujúce náladu. Pred niekoľkými rokmi vedci zistili, že počas cvičenia sa v tele tvorí aj hormón irisín. Môže podporovať rast neurónov v hipokampe. Ide o časť mozgu dôležitú pre učenie a pamäť.„Na základe toho sme sa domnievali, že irisín môže pomôcť vysvetliť prečo fyzická aktivita zlepšuje pamäť a pravdepodobne tiež chráni pred mozgovými poruchami ako je Alzheimerova choroba a demecia,“ povedal hlavný autor štúdie Ottavio Arancio.“

 

Zdroje 1234567

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.