Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, aké oči bývajú oveľa viac citlivejšie na svetlo a tiež aj to, koľko ľudí približne zabili tigre v rokoch 1800 až 2009.

 

,,Citlivosť na svetlo môže byť príznakom problému či už nervového charakteru, narušenia funkcie, alebo štruktúry oka, prípadne ide o príznak niektorých vážnejších infekčných chorôb.Odborne sa nazýva tento stav fotofóbia.Pričom, človek je viac citlivý na svetlo, a to mu je nepríjemné. Ťažkosti robí napríklad aj prechod medzi rôzne osvetlenými miestnosťami. Hlavne vtedy, ak vyjde z menej osvetleného interiéru do exteriéru.Niekedy môže mať svetloplachosť aj externé príčiny.Veľmi často totiž prehnaná citlivosť na svetlo trápi ľudí, ktorí väčšinu času trávia kancelárskou prácou v tmavších miestnostiach. Svetloplachosť nastáva aj vtedy, ak človek pracuje dlhodobo s počítačovou technikou a monitormi.“

,,V tomto smere existujú pre spomenuté obdobie čísla z Veľkej Británie, kde práve teraz prebieha spomínaná kampaň. Štúdie univerzity v Sussexe podľa “Dry January” (január bez alkoholu) z roku 2018 ukázali, čo vlastne vzdanie sa piva, vína a tvrdého alkoholu za mesiac prinesie. Po 31 dňoch účastníci získali väčšiu kontrolu nad konzumáciou alkoholu, mali viac energie, krajšiu pleť a menšiu hmotnosť. Okrem toho zaznamenali aj lepší spánok, nižší krvný tlak a vyššiu schopnosť koncentrácie. “Od mnohých účastníkov sme počuli, že sa cítia zdravšie a šťastnejšie. A že nepotrebujú alkohol, aby sa zabavili a relaxovali,” uviedol Richard Piper zo spoločnosti “Alcohol Change UK“, ktorá inicializovala januárovú kampaň. Odborníci tiež hovoria, že preťažená pečeň nás unaví. Kto sa vzdá alkoholu, je preto bdelejší, v lepšej kondícii a podáva väčší výkon. Alkohol narúša tiež bunkový metabolizmus. Tí, ktorí sa zbavia konzumácie alkoholu, majú výraznejšie črty a hladšiu pokožku.Alkohol obsahuje veľa zbytočných kalórií. Kto sa denne zriekne dvoch jednotiek po 200 kalóriách, ušetrí mesačne 12-tisíc kalórií. To by teoreticky znamenalo dvojkilogramovú stratu hmotnosti.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.