Zopár zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1038: koľko obyvateľov Číny stále žije v jaskyniach a niečo o planéte Saturn

6635

A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko obyvateľov Číny stále žije v jaskyniach a tiež aj to, aká vec bola úplne prvým produktom spoločnosti Sony.

 

,,V septembri 1945 sa 37-ročný Masaru Ibuka vrátil z vojny do zdevastovaného Tokia. Začal pracovať v malej zničenej kancelárii, kde zamestnával osem zamestnancov a z počiatku ani nevedel, čomu sa budú presne venovať.Po vojne však chcela byť japonská verejnosť informovaná, čo sa deje vo svete, keďže celé Japonsko a špeciálne Tokio bolo vojnou totálne zbombardované. Množstvo Japoncov malo zničené rádiá, alebo rádio vysielače boli odpojené vojakmi kvôli zabráneniu šíreniu propagandy.Vtedy ešte malá firma začala opravovať tieto rádia a transformovať ich na prijímače s vyšším vlnovým dosahom. K Ibukovi sa pridal aj jeho kamarát z vojny Akio Morita. Okrem opráv sa však venovali aj vlastnej tvorbe a invenciám. V týchto časoch sa rozhodli pre svoj prvý produkt – elektrický varič ryže. Ten však skončil fiaskom, keďže takmer vždy sa ryža buď prevarila alebo ostala nedovarená.“

,,Nedostatok spánku zhoršuje následné učenie sa novým veciam a zručnostiam. Dochádza tiež k stratám bdelosti a koncentrácie pozornosti počas dňa, čo môže byť rizikové v takých povolaniach, ako sú vodiči, lekári, bezpečnostní pracovníci, a ďalšie. Vyše 50% diaľkových vodičov uvádza, že aspoň jedenkrát počas konania upadli do krátkeho spánku. Nedostatok spánku spôsobuje aj zhoršenou náladu, bolesti hlavy, depresia. Nedostatok spánku sa tiež spája s obezitou – človek zúfalo pociťuje nedostatok energie, ktorú sa snaží doplniť miesto spania inou cestou. Nové štúdie odhalili, že počas spánku dochádza v mozgu k vyplavovaniu toxických látok, ktoré sa v ňom nahromadili cez deň. Vplyvom nedostatku spánku sa stáva, že niektoré mozgové centrá upadnú do akéhosi mikrospánku, následkom čoho dochádza k neucelenej a neintegrovanej mozgovej činnosti s jednotlivými výpadkami určitej miery kognitívnych funkcií, než ako by tomu bolo u optimálne odpočinutého mozgu.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Adam Heindrichovsky
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre