V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, kde sa nachádza najstarší bar na svete a tiež aj to, akí ľudia majú tendenciu lepšie si pamätať životné udalosti.

 

,,Štúdie sa zúčastnilo 187 mladistvých vo veku 12 – 19 rokov, ktorí vykazovali symptómy depresie a ich všeobecný lekár ich poslal na liečenie. Výskumníci podotýkajú, že deti neboli vo fáze sebapoškodzovania a neboli v ohrození života.Polovica zúčastnených prechádzala bežnou liečbou, zatiaľ čo druhá polovica bola vystavená programu SPARX – počítačovej hre v štýle MMORPG vytvorenej klinickými psychológmi špeciálne pre liečenie depresie. V nej sa hráč zúčastňuje rôznych dobrodružstiev a výprav, počas ktorých pomáha zbaviť svet temných entít.Po liečebnej fáze 4 – 7 týždňov sa ukázalo, že deti, ktoré hrali SPARX, si polepšili dokonca ešte viac ako tie deti, ktoré mali klasické sedenia s psychológmi. V niektorých prípadoch šlo až o desiatky % lepšie výsledky. Výskumníci došli k záveru, že takéto hry by mohli pomôcť ľuďom vykazujúcim symptómy depresie po celom svete, obzvlášť tým, ktorí nemajú možnosť pravidelne navštevovať psychológa.“

,,Sean’s Bar v Írsku je ten najstarší bar v celej „zelenej“ krajine. No nielen krajine, ale s vysokou pravdepodobnosťou aj na celom svete. Ak máte cestu, určite sa zastavte a pripojte sa tak k ďalším ľuďom, ktorý tak urobili viac ako 1 000 rokov pred vami.V tomto skromnom bare vám nalejú špičkovú írsku whisky alebo ponúknu svetoznáme pivo značky Guinness, zatiaľ čo vy budete sedieť na mieste, ktoré nepretržite funguje už od roku 900! Nájdete ho v mestečku Athlone, ktoré leží len niečo málo cez 70 kilometrov od Dublinu. Historické korene tohto baru objavili počas renovácie až v roku 1970. Pracovníci zistili, že steny boli vyrobené z prútia a objavili aj staré mince, ktoré kedysi razili jeho majitelia.Toto miesto spočiatku fungovalo ako hostinec, ktorý založil muž menom Luain Mac Luighdeach a ten pomáhal cestovateľom. Bar je oficiálne zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov ako „najstarší verejný dom v Írsku“. A zatiaľ čo sa záznamy o najstaršom bare na svete stále skúmajú, ľudia hovoria, že zatiaľ nič staršie od neho nenašli. Samotné mince a múry z týchto priestorov sú síce vystavené v Írskom národnom múzeu, no určitú historickú časť môžete vidieť aj v samotnom bare.“

 

Zdroje 1234567

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.