A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, v ktorom štáte neexistujú žiadne zákony proti nahote na verejnosti a tiež aj to, koľko ľudí na celom svete stále nemá prístup k pitnej vode.

 

,,Obezita je chronické ochorenie, ktoré má nielen psychologický dopad na dieťa a celú rodinu. Ide predovšetkým o vážnu hrozbu pre zdravie. Rovnako ako u dospelých, aj u detí postihuje srdcovo-cievny systém. Nadmerné nahromadenie tukového tkaniva v organizme aktivuje zápalové procesy, ktoré vedú k ateroskleróze, teda ľudovo nazývanému kôrnateniu tepien“, hovorí MUDr. Eva Sádová, primárka Kliniky detí a dorastu LF UPJŠ a DFN v Košiciach.Ďalším dôsledkom obezity je zhoršenie funkcie pľúc, čo spôsobuje nižšiu výkonnosť a únavu dieťaťa, no často i ochorenia dýchacích ciest. Už v detskom veku je ohrozená aj pečeň, množstvo tuku v organizme totiž ovplyvňuje aj jej detoxikačnú a syntetickú funkciu. U obéznych detí dochádza aj k problémom v rámci sociálnych väzieb a zníženej sebadôvere. Často majú problém pri svojom uplatnení v kolektíve, čo môže v niektorých prípadoch vyústiť aj do psychickej poruchy, ako je depresia.“

,,Podľa OSN však približne 2,2 miliardy ľudí stále nemá prístup k bezpečnej pitnej vode – vrátane 785 miliónov ľudí, ktorí nemajú chránený vodný zdroj do polhodinovej vzdialenosti. Až 144 miliónov ľudí pije neupravenú vodu.Mnohým chorobám, ako sú hnačka, cholera, týfus, hepatitída typu A, by sa mohlo zabrániť, keby boli celosvetovo dostupné čistá pitná voda a záchody s bezpečným odvádzaním odpadových vôd, uvádza OSN. Tiež by došlo k zníženiu výskytu črevných parazitov a bakteriálnych infekcií očí.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.