A máme tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, koľko gramov mrkvy niekoľkonásobne prevyšuje dennú dávku vitamínu A a tiež aj to, ktorý deň v histórií je považovaný za najnudnejší.

 

,,Najväčšia rieka na svete kedysi tiekla opačným smerom ako dnes. Pred desiatkami miliónov rokov vody Amazonky tiekli z východu na západ od Atlantiku do Tichého oceánu.Juhoamerický kontinent vyzeral v dávnej minulosti úplne inak. Hory boli na východe a nížina na západe. Podľa toho tiekla v období pred 65 až 145 miliónmi rokov aj rieka Amazonka a jej prítoky. Potvrdila to analýza usadenín v strede kontinentu. Tie majú až dve miliardy rokov a pochádzajú tak jednoznačne zo starších hornín na východe. Andy na západe sú omnoho mladšie. Približne pred 23 miliónmi rokov sa v strede kontinentu vytvorilo relatívne nízke pohorie Purus. To rozdelilo rieky v oblasti na dve časti – jedna tiekla na západ, druhá na východ.“

,,Aj keď sa mrkva považuje za bežnú súčasť našej potravy, skrýva v sebe množstvo cenných látok. Vedeli ste, že 100 g mrkvy niekoľkonásobne prevyšuje dennú dávku vitamínu A? Najviac sa o nej rozpráva vďaka jej obsahu karotenoidov, najmä betakaroténu, a takisto je zdrojom prírodných antioxidantov.Medzi jej výborné účinky patrí zvyšovanie imunitného systému, schopnosť chrániť bunky pred voľnými radikálmi a dokonca pomáha aj pri migréne či bolestiach kĺbov. A čo jej funkcia na zrak, o ktorej nám v detstve toľko hovorili? Niektoré štúdie potvrdzujú, že užívanie mrkvy a karotenoidov nás môže chrániť napríklad pred problémami s nočným videním.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.