Je tu ďalší diel zaujímavostí z celého sveta, v ktorom sa dozviete, čo sa kedysi v mnohých častiach sveta bežne používalo ako peniaze a tiež aj to, koľko úmrtí na celej Zemi súvisí so znečistením ovzdušia.

 

,,Najčastejším infekčným ochorením vo svete sú infekcie dýchacích ciest. Infekcie dolných dýchacích ciest sú v porovnaní s infekciami horných dýchacích ciest síce menej početné, ale ich priebeh je závažnejší a komplikovanejší. Častý výskyt infekcií dolných dýchacích ciest v ranom veku môže viesť k vzniku vážnejších ochorení v neskoršom veku a dokonca až k predčasnému úmrtiu. Medzi rizikové faktory vzniku a šírenia týchto ochorení patria okrem veku pacientov aj fajčenie a vystavenie znečisteniu ovzdušia.“

,,Drobnými ulitami morských mäkkýšov ste mohli svojho času platiť v mnohých častiach sveta – v Indii, Číne, Afrike a tiež v Indonézii. Presný dátum, kedy a kde sa tieto mušle začali používať, je ťažké vystopovať. Prvá dochovaná zmienka pochádza z obdobia dynastie Shang v Číne, jej vláda sa datuje do rokov 1765-1122 pred naším letopočtom. Zrejme sa s nimi ale platilo už dávno predtým. Na niektorých miestach Afriky sa tieto mušle bežne používali na platenie ešte v 19. storočí.“

 

Zdroje 1234567

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.