V dnešnom dieli zaujímavostí sa dozviete, čo oslabuje váš imunitný systém a zvyšuje riziko ochorenia a tiež aj to, koľko hodín denne spia koaly.

 

,,Chronický stres vyvolaný psychickými problémami ovplyvňuje imunitný systém dvoma základnými spôsobmi.Vyššia náchylnosť na infekcie. Viacero štúdií potvrdilo, že ľudia pod vplyvom chronického stresu majú znížený počet bielych krviniek a sú tak náchylnejší na prechladnutie. Ak napríklad trpíme herpesovým vírusom, na jeho aktiváciu stačí dlhšie trvajúci stres.Zhoršená protizápalová odpoveď. Niektoré dôkazy naznačujú, že chronický stres spúšťa aj nadprodukciu cytokínov. Tieto zistenia čiastočne vysvetľujú vzťah medzi chronickým stresom a množstvom ochorení vrátane srdcovocievnych ochorení alebo astmy.“

,,Prototyp Jetson, vyvinutý pre špeciálne sily v USA, si pomocou laserového lúča prečíta jedinečný srdcový rytmus a identifikuje ju v sekundách. Systém je presný na 95% a môže byť použitý vo vzdialenosti do 200 metrov, čo ho robí užitočným na miestach, ako sú vojenské kontrolné body a podobne.Americkí vojaci zo špeciálnych jednotiek často v teréne musia sledovať veľký počet jednotlivcov, ktorí žijú a pracujú vo svojich operačných oblastiach. Môžu to byť spravodajci, známi teroristi, alebo dokonca len civilisti. Americký vojenský personál musí byť schopný rýchlo a efektívne identifikovať týchto ľudí, kvôli hrozbe samovražedných atentátnikov.Nový biometrický senzor funguje tak, že odrazí laserový lúč z ľudského cieľa. Metóda, nazývaná laserová vibrometria, meria tep srdca cieľa z povrchu kože. Tep srdca každej osoby je mierne odlišný, čo umožňuje identifikovať ľudí pohybom povrchu spôsobeným tepom srdca. Laser môže dokonca čítať tep cez vrstvy oblečenia.Proces identifikácie osoby z diaľky sa nazýva diaľkové srdcové snímanie. Podporovatelia hovoria, že je to efektívnejšie ako iné prostriedky. Rozpoznanie tváre môže byť porazené slnečnými okuliarmi, alebo zamaskovaním, aby sa rozbil profil tváre osoby. Analýza chôdze alebo identifikácia niekoho prostredníctvom ich fyzického profilu pri chôdzi by mohla byť porazená niekým, kto si je vedomý, že je monitorovaný a aktívne mení svoju chôdzu. Ale je veľmi ťažké, ak nie nemožné, zmeniť svoj vlastný jedinečný srdcový rytmus.“

 

Zdroje 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Avatar
Volám sa Adam. som študent a zaujímam sa o dianie vo svete, vede, športe a ďalších odvetviach. Vo voľnom čase rád čítam knihy a cestujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.